Son seçim anketi: Oy farkı açılıyor, Millet İttifakı yüzde 43’ün üstünde

Artıbir’in Temmuz 2022 araştırmasına göre AKP oyları yüzde 30'un altına düştü; Millet İttifakı, Cumhur İttifakı ile arasındaki oy farkını 8 puana çıkardı.

ZAFER ÇAĞRI 29 Temmuz 2022 GÜNDEM

Türkiye’de 2023 yılında düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri öncesi Artıbir adlı araştırma firması Temmuz 2022 dönemi seçim anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’yla oy farkını artırıyor. Artıbir’in anketine göre kararsızların oyları dağıtıldığında CHP ve İYİ Parti ortaklığındaki Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 43,1 puana yükseldi. Son aylarda ciddi kan kaybeden AKP ve MHP ortaklığındaki Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 35’te kaldı. İki ittifak arasındaki oy farkı 8,1 puan oldu.

AKP BİR KEZ DAHA YÜZDE 30 BARAJININ ALTINDA

Ankete göre partiler bazında zirvede AKP yer alıyor. Temmuz ayında yapılan anketlerin büyük çoğunluğunda yüzde 30 barajının altında yer alan AKP, Artıbir’in anketinde de yüzde 29,1’lik oy oranında kaldı. CHP’nin oy oranı ise yüzde 28,2 oldu. İYİ Parti yüzde 14,9’a ulaşırken, MHP ise yüzde 5,9 ile baraj altında kaldı.

Henüz herhangi bir ittifakta yer almayan ve seçimlerin kilit partisi olarak görülen HDP ise kararsız seçmenin oyu dağıtıldığında yüzde 12,4’lük oy oranına ulaştı. Altılı masada yer alan fakat resmi olarak Millet İttifakı’na dahil olmayan DEVA yüzde 4,6, Gelecek yüzde 2,1 ve Saadet Partisi ise yüzde 1,6’lık oy oranlarına sahip.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram