Benzinde rekor indirim yolda kuşa döndü

Petrol 15 dolar birden düştü. Benzinde 1,20 TL olarak belirlenen indirim 1,64 TL'ye çıkarıldı. Beş gün tehirli indirim sadece 25 kuruş olarak pompaya yansıtılacak.

KRONOS 22 Haziran 2022 EKONOMİ

Koç’un enerji sektöründeki iştiraki Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) ile akaryakıt dağıtım firmaları benzinde beklenen indirim rekorunu kuşa çevirdi. Dün 1,20 TL’den 1,64 TL’ye çıkarılan indirim tutarı nihai olarak 25 kuruş olarak belirlendi.

Petrolün (Brent) varil fiyatının 123 dolardan 109 dolara kadar gerilediği bir dönemde sadece benzin ile sınırlı tutulan ve göstermelik bir tutara kadara çekilen indirim kararı sosyal medyada #KontakKapatTürkiye etiketi ile protesto ediliyor.

23 Haziran 2022 Perşembe saat 00.01’den itibaren geçerli olacak indirim ile İstanbul’un Avrupa yakasında benzinin litresi 27,51 TL’den 27,26 TL’ye inecek. Benzinin litresi Ankara ile İzmir’de 27,36 TL’den satılacak.

MOTORİN VE LPG DE UNUTTURULDU

Motorin ve “otogaz” diye bilinen sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatlarında ise indirime gidilmedi. Geçen hafta gelen rekor zammın akabinde motorinin litresi 30 TL’yi geçmişti.

İndirim rekorunu kuşa çevrilmesini “skandal” diye nitelendiren Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, firmaların fırsatçılık yaptığını kaydetti.

Bozkurt şahsi Twitter hesabında “Dolar/TL kuru geçen haftaya kıyasla artmadı, petrol 14-15 dolar düştü. Benzine göstermelik indirim kararı ile #KontakKapatTürkiye protestolarını hafife alıyorlar. #Motorin ve LPG de unutturuldu. #eregl ” değerlendirmesinde bulundu.

KRONOS İNDİRİME MÜDAHALE EDİLDİĞİNİ İFŞA ETMİŞTİ

Petrolün (Brent) varil fiyatının 123 dolardan 109 dolara kadar gerilediği 5 gün boyunca benzinde indirime yanaşmayan akaryakıt dağıtım firmaları kendi bayilerini müşteriler ile karşı karşıya bıraktı.

Haberin duyulması üzerine “İndirim ne zaman?” sorularına muhatap olan akaryakıt istasyonu sahipleri, müşterilerine indirimin rafta kaldığını söylemek mecburiyetinde kalıyor.

TÜPRAŞ’ın rafineri çıkış fiyatları düşmesine rağmen akaryakıt dağıtım firmaları indirim için hafta sonundan beri beklemede.

ÖNCE İNDİRİM TEHİR EDİLDİ, AKABİNDE TUTAR AŞAĞI ÇEKİLDİ

Bayilere gönderilen mesajda benzinin litre fiyatında önce 1,20 TL indirime gidileceği belirtilmişti. Ancak indirim bir gün tehir ettirilerken, indirim tutarı 1,64 TL’ye yükseltilmişti.

22 Haziran Çarşamba gününden itibaren geçerli olacağı belirtilen indirimli tarife ile İstanbul’un Avrupa yakasında benzinin litresi 27,50 TL’den 25,86 TL’ye inecekti.

21 Haziran Salı günü bayilere yeni bir mesaj daha gönderildi. Bu defa tutarın 1,64 TL’den 74 kuruşa çekildiği ve indirimin 23 Haziran Perşembe gününe bırakıldığı kaydedilmişti.


 

Kronos’a konuşan bir kaynak şunları dile getirmişti: “TÜPRAŞ’ın rafineri çıkış fiyatları çok fazla aşağı gelmedi. Dağıtım firmaları da ‘Petrol yeniden yükselirse indirimden sonra zam yapmak mecburiyetinde kalırız. Bunun yerine birkaç gün bekleyelim. Petrol yatay kalırsa ya da 110 doların altına inerse indirimi daha fazla yaparız’ yaklaşımını benimsedi.”

İNDİRİME KİM YA DA KİMLER ENGEL OLDU?

Başka bir kaynak ise, sektörün iki büyük oyuncusunun petrol fiyatlarının aniden yükselebileceğini belirterek, benzin indirimine karşı çıktığını iddia etti.

Çok sayıda şehirde başta taksiciler ve kamyoncular olmak üzere çok sayıda sürücü korna çalarak ya da kontak kapatarak hem akaryakıt zamlarını hem de indirimde aheste kalan akaryakıt dağıtım firmalarını protesto ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram