Zelenskiy, Rus askerlerine seslendi: Silahınızı bırakın ve gidin, hayatınızı kurtarın

Yaptığı açıklamada ülkesindeki Rusya askerlerine Rusça olarak seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Silahınızı bırakıp gidin ve hayatınızı kurtarın" dedi.

KRONOS 28 Şubat 2022 DÜNYA

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın saldırılarının 5. gününde yeni bir açıklama yaptı. “Aday olduğumda her birimizin Cumhurbaşkanı olduğunu söyledim” diyen Zelenskiy, “Çünkü hepimiz devletimizden sorumluyuz. Güzel Ukrayna’mız için. Ve şimdi her birimiz birer savaşçıyız. Ve her birimizin kazanacağından eminim. Zafer Ukrayna’nın olsun” ifadesini kullandı.

AB’YE ÇAĞRI ‘ÜYELİK’ ÇAĞRISI 

Öte yandan Zelenskiy AB’ye Ukrayna’yı derhal üye yapmaları çağrısında bulundu. Zelenskiy, Avrupa Birliği’nden Ukrayna için özel prosedür kapsamında “derhal üyelik” talebinde bulundu.  Zelenski, “Hedefimiz bütün Avrupalılarla birlikte olmak ve en önemlisi eşit olmak. Eminim bu adildir. Eminim ki bunu hak ediyoruz” dedi.


 

ASKERİ MAHKUMLAR SERBEST KALACAK

Zelenskiy, gerçek askeri deneyime sahip savaşçıların suçlarını telafi edebilmeleri için serbest bırakılma kararının alındığını doğruladı.

RUS ASKERLERİNE SESLENDİ

Rus askerlerine Rusya seslenen Zelenskiy, “Silahınızı bırakın ve gidin. Komutanlarınıza güvenmeyin, propagandacılarınıza güvenmeyin. Sadece hayatınızı kurtarın” dedi.

Zelenski, Belarus’ta başlamak üzere olan müzakereler için “Temel konu derhal ateşkes ve Rus birliklerin Ukrayna’dan çekilmesidir” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com