Yüzyıllık Yalnızlık’tan illüstrasyonlar

KRONOS 10 Mayıs 2020 KÜLTÜR

Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık romanını illustrator Selin Çınar çizgileriyle yorumladı.

1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Márquez’in büyüdüğü kalabalık aile ortamından ilhamla yazdığı Yüzyıllık Yalnızlık, Buendia ailesinin, yapılan bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını konu ediniyor. Çınar, kendi özgün karakterleri ve çizgileriyle ‘Márquez’in başyapıtı’ olarak nitelendirilen romanın gerçekçi ve fantastik kurgusunu yansıtmayı başarıyor.

Nobelli yazar, kitabının Türkiye’de yayımlanan baskısının arka kapağında yer alan anlatımla kitabını şöyle tanımlamıştı: “Yüzyıllık Yalnızlık‘ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum.

Yüzyıllık Yalnızlık‘ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana.”

SELİN ÇINAR KİMDİR?

1989 Eskişehir doğumlu Selin Çınar, Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarımı mezunu. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergiye katılan sanatçı Khontkar, Metth ve Pawz One & Dj Dister gibi daha birçok isme ve Apple Music’in Türkiye’deki yerel çalma listelerinin albüm kapaklarını hazırladı. Sanatçı işlerini sosyal medya kanallarından, özellikle Instagram hesabı (@axstone_) üzerinden de takipçileriyle paylaşıyor.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com