Yunanistan’da kamu emekçileri tren faciası sonrası greve çıkıyor

Yunanistan'da 57 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasının ardından kamu emekçileri 8 Mart Çarşamba günü 24 saatlik greve çıkıyor.

KRONOS 06 Mart 2023 DÜNYA

Önceki hafta Yunanistan’da meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren faciasında hayatını kaybedenler için anma etkinlikleri ve eylemler devam ediyor.

Eylemciler, Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın önüne, kazada hayatını kaybedenler için 57 siyah sandalye koydu.

Sandalyelere birer kırmızı karanfil bırakan eylemciler sorumluların da bulunmasını istedi.

Pire’de bir araya gelen öğrenciler de sloganlar eşliğinde anma yürüyüşü yaptı.

Kazada hayatını kaybedenlerin çoğunun üniversite öğrencisi olması nedeniyle, ailelerin genellikle çocuklarına söylediği “Varınca mesaj gönder” sözü de sembolik olarak eylemde kullanılan sloganlar arasında yer aldı.


 

“ÖZELLEŞTİRME POLİTİKALARINA SON”
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için planladığı iş bırakma eylemini tren faciasından sonra 24 saatlik greve dönüştürme kararı aldı.

ADEDY’den yapılan açıklamada bu grevle özelleştirme politikalarına son verilmesi ve tren kazasındaki gerçek sorumluların bulunması taleplerinin dile getirileceği bildirildi.

Yunanistan’da demiryolları çalışanları da Perşembe başlattıkları grevi 8 Mart Çarşamba da dahil olacak şekilde uzatma kararı aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com