Yeneroğlu: Uşak’ta gözaltı sırasında çıplak arama yapılması hakkında etkin soruşturma yapılmadı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, kadınlara yönelik fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddetin rakipsiz bırakılarak, etkin soruşturma yapılmadığını savundu. Yeneroğlu, örnek olarak Uşak'ta gözaltına alınan kadınların çıplak aramaya maruz kalmasını gösterdi.

KRONOS 25 Kasım 2020 GÜNDEM

Uşak'ta öğrenciler işkence ve kötü muameleye tabi tutuldu.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin açıklamasında, Türkiye’de kadınların, cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmalarına rağmen etkin soruşturmaların yapılmadığını kaydetti.

Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konularda tablonun giderek kötülestiğini belirten Yeneroğlu, “Devletin öncelikli görevi, kadınların hak ettikleri, insan onuruna yakışan hayatın sağlanması için gerekli tedbirleri almaktır. Ancak ne yazık ki iktidar, sosyal hayattan uzaklaştırılan, ekonomik özgürlüğü elinden alınan ve hayatlarına kastedilen kadınlar için şiddetin farklı şekilleri ile mücadelede yasal ve yapısal gereklilikleri yerine getirmemekte ve halen kalıcı bir politika üretmemektedir” yorumunda bulundu.

ŞÜPHELİ KAMU GÖREVLİSİ OLUNCA…

Yeneroğlu, son olarak Uşak’ta 25 kız öğrencinin gözaltına alınarak çıplak aramaya maruz kaldıklarını hatırlatarak, “En son Uşak ilinde yapılan gözaltı sırasında insan onuruna aykırı bir şekilde çıplak arama yapılması iddialarına yönelik yetkili makamlar tarafından ikna edici, somut bir açıklama yapılamamıştır. Şüphelisi özellikle kamu görevlisi olan; kadınlara yönelik fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete dair şikayetler takipsiz bırakılarak, iddiaların tespiti için şeffaf soruşturma süreci yürütülmediği ve iddiaların açıklığa kavuşturulmadığı bilinmektedir” değerlendirmesinde bulundu.


 

Yeneroğlu, Türkiye’de kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve cezasızlık politikasının da sona erdirilerek her bir olay için etkin soruşturmaların yapılması gerektiğini vurguladı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com