Uzmanlar değerlendirdi: Rusya’nın tehditleri istikrarlı, saldırı ihtimali ciddiye alınmalı

Güvenlik uzmanı Gustav Gressel'e göre Rusya'nın Ukrayna sınırında yaptığı hazırlıklara bakıldığında durum oldukça ciddi. Almanya'dan güvenlik uzmanı Ekkehard Brose'da Rusya'nın Ukrayna'ya bir saldırı başlatma ihtimalinin ciddiye alınması gerektiği görüşünde.

KRONOS 28 Ocak 2022 DÜNYA

ABD, AB ve NATO Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği endişesiyle sürekli açıklamalar yapıyor. Rusya son açıklamasında bu iddiaları geri çevirdi. Güvenlik uzmanları da Rusya’nın girişimlerinin ciddiye alınması konusunda hemfikir. Uzmanlar Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehditlerinin oldukça istikrarlı olduğunu ve bir saldırı başlatma ihtimalinin ciddiye alınması gerektiğini belirtiyor.

DURUM OLDUKÇA CİDDİ

DW Türkçe’ye konuşan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nden (ECFR) Gustav Gressel, Rusya’nın Ukrayna sınırında yaptığı hazırlıklara bakıldığında durumun oldukça ciddi göründüğünü söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehditlerinin “oldukça istikrarlı” olduğunu kaydeden Gressel, “Talepler ifade edildi ve askeri güç kullanma isteği (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) Lavrov tarafından, aynı ifadeler kullanılarak geçen üç ay içinde istikrarlı bir şekilde vurgulandı. Bence bunu ciddiye almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“PUTİN BİZİ HEP ŞAŞIRTIYOR”

Alman hükümetine bağlı düşünce kuruluşu Almanya Güvenlik Politikaları Akademisi Başkanı Ekkehard Brose de Rusya’nın Ukrayna’ya bir saldırı başlatma ihtimalinin ciddiye alınması gerektiği görüşünde. Brose, yaptığı açıklamada “Bu tehdidi ciddiye almamız gerektiği düşüncesindeyim. Gerçekleşme ihtimali ne kadar olası, muhtemelen bunu sadece Putin bilebilir. Ve Putin bizi hep şaşırtıyor” dedi. Bölgede hazırlıkların devam ettiğinin altını çizen Brose, bu hazırlıkların bir anlamının olduğu varsayımıyla hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. Brose, “O sebepten bunu ciddiye alalım, ancak diğer taraftan da diplomasi ve müzakere yöntemini de izliyoruz” diye konuştu.

“RUSYA’YA BAĞLI”
Ukrayna konusunda taraflar arasındaki gerginliği azaltma amacıyla yürütülen diplomatik girişimlerin sonuç verip vermeyeceğini değerlendiren Gressel, bunun aralarında Almanya’nın da olduğu Batılı ülkeler tarafından ortaya konan yaptırım tehditlerinin Rusya tarafından ne kadar ciddiyetle karşılandığına bağlı olduğunu söyledi. Gressel, “Bu, Rusya’nın bir savaşın kendisine kazandıracağından daha fazla sorun yaratacağını düşünüp düşünmediğine bağlı” değerlendirmesini yaptı.


 

Ekonomik yaptırımların Putin’in güçlü bir Rusya yaratma vizyonuna zarar verebileceğini ifade eden Gressel, “Putin’i ancak Rusya’nın güçlü olması ve 21’inci yüzyılda onun istediği gibi hayatta kalması planını bozacak yaptırımlar koyarsanız korkutursunuz” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com