Ünlü Ortadoğu muhabiri ve yazar Robert Fisk hayatını kaybetti

The Independent gazetesinin Ortadoğu muhabirliğini yapan Robert Fisk , otuz yılı aşkın süredir Beyrut'ta yaşadı. ABD'nin Afganistan Savaşı ve 2003 yılındaki Irak'ı işgali başta olmak üzere bir çok önemli olaya tanıklık etti.

KRONOS 02 Kasım 2020 GÜNDEM

Ünlü gazeteci ve yazar Robert Fisk hayatını kaybetti

Ünlü gazeteci ve yazar Robert Fisk, Dublin’deki evinde 74 yaşında hayatını kaybetti. Gazetecinin Cuma günü rahatsızlandığı ve daha sonra St. Vincent hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

Özellikle Ortadoğu’dan yaptığı haberlerle adından söz ettiren Fisk, 1946 yılında dünyaya geldi.

The Independent gazetesinin muhabirliğini yapan Robert Fisk , otuz yılı aşkın süredir Beyrut’ta yaşadı. ABD’nin Afganistan Savaşı ve 2003 yılındaki Irak’ın işgali başta olmak üzere bir çok önemli olayı takip etti.

The New York Times tarafından, “Britanya’daki belki de en ünlü yurt dışı muhabiri” olarak tanımlanan tecrübeli gazeteci Hakkâri’nin Şemdinli ilçesine bağlı Yeşilova mezraasında gerçekleşen Yeşilova Olayını haberleştirmiş ve 2 Mayıs 1991 tarihinde Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun talimatı ile gözaltına alındıktan sonra hakkında sınırdışı kararı verilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’un PYD ve YPG’ye karşı gerçekleştirdiği Afrin Operasyonu’nu takip etmek için Afrin’e de giden gazeteci Fisk, buradaki gözlemlerini de kaleme almıştı.

Dünyanın en çok ödül alan gazetecisi unvanına sahip olan Fisk, El-Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin ile 1994-1997 arasında üç defa röportaj yaptı.

Yayınlanmış kitapları da bulunan Fisk ayrıca, ABD ve İngiltere’nin Irak işgalini sert bir şekilde eleştiren yazılar yazdı.

Fisk’in Türkçe’ye çevrilmiş 5 kitabı bulunuyor:

– Büyük Medeniyet Savaşı – Ortadoğu’nun Fethi

– Suriye – Cehenneme Düşüş

– Mısır Yazıları

– Cezayir Yazıları

– İsrail Yazıları

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com