Ünlü ekonomist Hanke: Yüzde 21,31 enflasyon rakamı sahtekarlıktan başka bir şey değil

Ünlü ekonomist Steve Hanke, TÜİK tarafından açıklanana yüzde 21,31 enflasyon rakamının gerçek olmadığını belirterek, "Türkiye'nin yıllık enflasyonunu yüzde 65,04 olarak ölçüyorum. Bu rakam RTE ve MB'nin günlük sahtekarlığından başka bir şey değil" dedi.

KRONOS 28 Aralık 2021 GÜNDEM

Profesör Steve Hanke, Türkiye ekonomisini yakından takip eden yabancı iktisatçıların başında geliyor.

ABD’nin saygın üniversitelerinden Johns Hopkins Üniversitesi’nin profesörlerinden ekonomist Steve Hanke, sosyal medya hesabından Türkiye’deki enflasyon rakamları hakkında paylaşımda bulundu.

Türkiye’nin gerçek enflasyon oranını ölçtüğünü belirten Hanke, “Türkiye’de yıllık enflasyonu yüzde 65,4 olarak ölçtüm” dedi.

TÜİK tarafından enflasyon  yüzde 21,31 olarak açıklanmıştı. Ancak Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), yaptığı değerlendirmelerde enflasyonun en az yüzde 50 seviyesinde olduğunu belirtmişti.

Türkiye’de açıklanan resmi rakamların gerçeği yansıtmadığını ileri süren Hanke, sosyal medya üzerinden şu paylaşımı yaptı: “Türkiye’nin yıllık enflasyonunu yüzde 65,04 olarak ölçüyorum. Bu arada basın, Erdoğan’ın kukla TCMB yetkililerinin kasım ayında verdiği yıllık enflasyon ise yüzde 21.31. Bu rakam RTE ve TCMB’nin günlük sahtekârlığından başka bir şey değil.”

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DE YOK EDİYOR’

Hanke, BDDK tarafından bazı gazeteciler ve ekonomistler hakkında yapılan suç duyurusuyla ilgili olarak, “Türkiye’nin BDDK bankacılık gözlemcisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın döviz korumalı lira mevduat aracına yönelik eleştirel yorumları nedeniyle beş kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. RTE sadece Türk Lirası’nı değil, #Turkey ‘ın ifade özgürlüğünü de yok ediyor.” dedi. 

Hanke, Merkez Bankası’nın doları TL karşısında değerini düşürmek amacıyla 8 milyar dolar rezervi yaktığını ifade etti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com