ÜFE ile TÜFE arasında makas açıldı, zam yağmuru devam edecek

Üretici fiyatları yüzde 31'i geçerken, tüketici fiyatlarının yüzde 16'da kalması doların 4,80 TL'den 7,24 TL'ye fırladığı 2018 yılını hatırlattı. Talep düşük kaldığı için zamları geciktiren üreticiler maliyet artışı ile pazar payı arasında bocalıyor. İktisatçılar makasın açılmasını "zam tsunamisinin habercisi" olarak yorumluyor.

KRONOS 05 Nisan 2021 EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 16,2 olurken, üretici fiyat endeksi ise yıllık bazda yüzde 31,2 arttı. Üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) ile tüketici fiyatları (TÜFE) arasındaki makas 15 puana yükselerek 2018 yılı kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

ÜFE ile TÜFE arasındaki makasın açılması “Talep yetersiz olduğu için üretici daha fazla hasılat kaybına uğramamak için artan maliyetleri kademeli olarak perakende fiyatlara yansıtıyor.” şeklinde yorumlanıyor. Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, şahsi Twitter hesabında çarşı-pazar enflasyonunun yükselmeye devam edeceğini vurguladı.

Bozkurt, “Üretici fiyatları endeksinin ((Yİ-ÜFE) şubatta yüzde 27,10, martta yüzde 31,20 artması zam yağmurunun devam edeceğini gösteriyor. Ancak Merkez Bankası ve TÜİK’in öncelikleri başka!” tespitinde bulundu.

TÜFE-ÜFE makası kur şokunun yaşandığı 2018 yılında hızla açılmış ve 2018 yılı eylül ayında 26 puanı aşmıştı.

MERKEZ BANKASI’NDA SARAY DARBESİ TL’Yİ VURDU

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart’ta gece yarısı kararnamesi ile Naci Ağbal’ı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığından azlederek, yerine eski Halkbank genel müdür yardımcısı Şahap Kavcıoğlu’nu getirmişti. Ağbal, 7 Kasım 2020’de azledilen Murat Uysal’ın yerine TCMB Başkanı olmuştu.


 

TCMB’de Saray darbesi” diye yorumlanan değişikliğin akabinde Türk Lirası mart ayında yüzde 10’a yakın değer kaybetmişti.

Tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasında makas açılırken çekirdek göstergelerdeki yıllık enflasyon da dikkati çekti. Verilere göre mart ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 16,88 oldu. Çekirdek enflasyonda 2 yılın en yüksek seviyesi kaydedildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com