Türkiye’de bir ilk: Kripto paraya haciz

Türkiye'de 5 milyondan fazla kişi kripto para borsalarında alım-satım yapıyor. İlk defa bir kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabının bloke edilmesi yeni bir tartışma başlattı: "Elle tutulamayan, gözle görülemeyen para icra daireleri tarafından nasıl tahsil edilecek?"

KRONOS 13 Nisan 2021 EKONOMİ

Türkiye’de ilk defa kripto paraya haciz konuldu. İstanbul 14’üncü İcra Dairesi’nin kararına göre 60 bin Türk Lirası değerindeki kripto para hesabı bloke edildi.

Mevzuatta karşılığı olmayan bir para birimi hakkında karar alınmasını “şaşırtıcı” bulan avukat Tevfik Kerem Bilen, “Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok, fakat icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlanırsa elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi.” açıklamasında bulundu.

KRİPTO PARANIN DEĞERİ DÜŞERSE ARADAKİ ZARARI KİM KARŞILAYACAK?

Bilen, Hürriyet’e verdiği mülakatta, “Bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Diyelim ki müvekkilim icra dairesine bu parayı ödedi. Bloke kalktığında ya bu paranın değeri o günkü değerinden düşmüş olursa aradaki zararı kim karşılayacak? Buradaki tartışma konusu bu. Zararı kim karşılayacak? Kripto para borsası mı, alacaklı mı, icra müdürlüğü mü? Bunların hepsi kripto paralara karşın yasal düzenleme söz konusu olmadığı için tartışma konusu.” dedi.


 

3 Ocak 2009’da tedavüle çıkan Bitcoin, ilk kripto para birimi. Bitcoin’in fiyatı bugün 62 bin doları geçerek tarihindeki en yüksek seviyeye çıktı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com