TTB’den Sağlık Bakanlığı’na Turkovac soruları: Bilimsel rapor yayını nerede?

TTB: Turkovac faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmaları bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği biçimde yayınlanmış mıdır?

KRONOS 28 Aralık 2021 GÜNDEM

Türk Tabipleri Birliği’nce (TTB), Sağlık Bakanlığı tarafından inaktif virüs aşısı Turkovac için Acil Kullanım Onayı verildiğinin açıklanması üzerine Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne yazılı sorular yöneltti: Bilimsel rapor var mı, güvenli ve etkili mi, tedarikçi firmalar hangileri, doz başına maliyeti nedir?

TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut imzalı yazıda, Turkovac aşısının bilimsel bilgi ve verilerinin yeterli düzeyde paylaşılmadığı, faz-3 çalışmalarına dair herhangi bir makalenin bilimsel dergilerde yayımlanmadığı hatırlatılarak, Acil Kullanım Onayı’nın bilimsel özgürlüğü ve yönetsel özerkliği olmayan Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu tarafından verilmesinin de bilimsel çekincelere yol açacak nitelikte olduğu belirtildi.

‘BAKANLIK AÇIKLAMALARI TEREDDÜTLERİ DAHA DA ARTIRACAK’

“Bilimsel çalışma sonuçları yayımlanmayan ve bilimsel ortamlarda tartışılmamış bir aşının güvenli ve etkili sayıldığına dair bakanlık açıklamaları, ne yazık ki var olan aşı tereddüdünü daha da artıracaktır” denilen yazıda; şüphe ve farklı saiklerin bilimsel gerekliliklerin yerine ikame edilmesi yaklaşımının, Türkiye’nin aşı üretimi alanında bilimsel çevrelerde olumsuz algılanabileceğine dikkat çekildi.

TBB’DEN 4 SORU

Yazıda aşağıdaki soruların yanıtlarının TTB, ilgili uzmanlık dernekleri ve kamuoyu ile paylaşılması da istendi:

“- Aşının faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmaları bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği biçimde yayınlanmış mıdır?

– Acil Kullanım Onayı verilmeden önce aşının “güvenli” ve “etkili” olduğu konusunda bir rapor var mıdır?

– Bu aşının üretim tesislerinde İyi İmalat Uygulamaları (İİU-GMP) ve biyogüvenlik seviyesi (BSL 3) koşulları sağlanmış mıdır?

– Üretici ve tedarikçi firmalar hangileridir ve doz başına maliyeti nedir?”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com