The Times, TSK’daki tasfiyeyi ve müebbet hapis cezası verilen Harbiyeli öğrencileri yazdı

Times gazetesi, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) gerçekleştirilen tasfiyeyi ve müebbet hapis cezası verilen askeri okul öğrencilerini haber yaptı.

KRONOS 31 Aralık 2020 GÜNDEM

İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesi, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) gerçekleştirilen tasfiyeyi ve müebbet hapis cezası verilen askeri okul öğrencilerini yazdı.

Darbe girişimi gecesi otobüslere doldurularak, komutanları tarafından Boğaziçi Köprüsü’ne götürülen ve hiçbir şiddet olayına karışmamalarına rağmen müebbet hapis cezasına çarptırılan öğrencilerin öyküsünü gazetenin İstanbul muhabiri Hannah Lucinda Smith kaleme aldı.  Haberde, TSK’daki tasfiyeler için, “Türkiye’de sonu gelmeyen tasfiye süreci” ifadeleri kullanıldı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; The Times, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’nde yapılan karar duruşmasında, mahkeme salonunun dolu olması gerektiğini, ancak hemen hepsi eski askeri personel olan 475 davalının kararları video link üzerinden dinlediğini söylüyor.

Haberde, çoğu davalının ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığı ve mahkeme salonunun boş olduğu, bunun hüküm giyen Hava Harp Akademisi öğrencilerinden birinin annesi olan Kezban Kalın’ın karardan duyduğu acıyı katladığı belirtiliyor.

Kalın “Son günde 30 kadar sanık yakını vardı. Şaşırdım, daha fazla olmalıydı” diyor.

“KİMSE OĞULLARIMIZ HAKKINDA BİR ŞEY DUYMUYOR”

Bazı sanık yakınlarının düzenli olarak duruşmalara gittikleri için işlerinden oldukları belirtilirken, karar günü salonun boş olmasının asıl nedeninin ise Covid-19 önlemleri olduğu vurgulanıyor.

Kezban Kalın, “Bu beni çok üzüyor çünkü hiç kimse oğullarımız hakında hiçbir şey duymuyor. Muhalif politikacılar ve gazeteciler aldırmıyor. Onlar neler olduğunu anlatmazsa, kim anlatacak?” diye konuşuyor.

Kezban Kalın’ın 28 yaşındaki oğlunun darbe girişiminden bir ay önce, Haziran 2016’da F-16 eğitimlerine başlayan 13 Hava Harp Okulu öğrencisinden biri olduğu kaydediliyor.

KARAR 15 DAKİKADA OKUNDU

Haberde, öğrencilerle ilgili mahkeme kararının 15 dakikada okunduğu kaydedilerek, “Cinayetten aklandılar ama anayasal düzeni değiştirmeye çalışmaktan suçlu bulundular. En üst düzey 4 sanığa 79 ağırlaştırılmış müebbet cezası verilirken, onlara tek bir ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Ancak cezaları pratikte aynı. Hayatlarının geri kalanını parmaklıklar ardında geçirecekler.”

Times Kalın’ın son birkaç yılda yaşadığı zorlukların, “Türk hükümeti ve neredeyse tamamı Erdoğan’a sadık olan medya tarafından köpürtülen halktaki öfkeyle” daha da büyüdüğünü söylüyor.

300 BİN KİŞİ TUTUKLANDI, 100 BİN KİŞİ HAPİSTE YARGILANMAYI BEKLİYOR

Gazete, 20 bini ordu mensubu yaklaşık 300 bin kişinin tutuklandığını ve bunların 100 bininin hapiste yargılanmayı beklediğini kaydediyor.

Times “darbe girişiminin yıldönümünün, Erdoğan’ın Türkiye’nin düşmanlarıyla mücadeleye devam etme vaadinde bulunduğu büyük etkinliklerle anıldığını” belirtirken, “özellikle yargının darbe girişimi sonrasındaki kovuşturmalarda büyük darbe aldığını, mensuplarının üçte birini kaybettiğini ve Erdoğan’ın düzenli olarak mahkemeler üzerinde güç gösterisinde bulunduğunu” kaydediyor.

Times, Erdoğan’ın 2003’te iktidara geldiğinde, askeri nüfuza son vermeyi vaat ettiğini söylüyor ve “Hiç şüphesiz bunu başardı. Gülen takipçilerinin ‘sızdığı’ iddia edilen yargının gerçekleştirdiği soruşturma dalgalarıyla generalleri dizginledi ve 2016’daki darbe girişiminden sonra ordudaki emir-komuta zincirini kontrolü altına aldı” diyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com