Suudi-Çin zirvesinde ‘işbirliği’ kararı

Suudi Arabistan ile Çin, çeşitli alanlarda ikili işbirliğini geliştirme ve toprak bütünlüklerini koruma noktasında birbirlerini destekleme kararı aldı.

KRONOS 09 Aralık 2022 DÜNYA

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleriyle ilişkilerini derinleştirmeyi amaçlayan üç günlük Riyad ziyaretinde karşılıklı işbirliği kararı çıktı.

Suudi Arabistan ile Çin, çeşitli alanlarda ikili işbirliğini geliştirme ve toprak bütünlüklerini koruma noktasında birbirlerini destekleme kararı aldı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yayınlanan ortak bildiride, görüşmelerde Suudi Arabistan ve Çin’i ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konuların etraflıca konuşulduğu belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan-Çin ilişkilerini kapsamlı stratejik ortaklık çerçevesinde yeni aşamalara taşımada mutabakat sağlandığı ifade edildi.

PETROL PİYASALARINDA İSTİKRAR VURGUSU

Küresel petrol piyasalarındaki istikrarın önemine dikkat çekilen açıklamada, Suudi Arabistan’ın petrol piyasalarındaki istikrarı destekleme ve dengeleme yönünde sergilediği tutumun, Pekin yönetimi tarafından memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

Petrokimya sektöründe ortak yatırım olanaklarını araştırma ve petrolü petrokimyaya dönüştürme teknoloji projelerini geliştirme konusunda da mutabakat sağlandığı belirtilen açıklamada, “elektrik, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında projeler geliştirme” konusunda iş birliği yapılacağı ifade edildi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com