Doğu Türkistan’daki yangın öfkeye dönüştü: Çin’de Covid protestoları büyüyor

Uygur Türkleri'nin yaşadığı Çin'in Doğu Türkistan bölgesinin başkenti Urumçi'de çıkan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği yangın, ülke genelindeki Covid protestolarının büyümesine neden oldu. Türkiye'den gelen düşük tonlu "üzüntü" açıklaması ise tepki çekti.

KRONOS 27 Kasım 2022 DÜNYA

Uygur Türkleri’nin yaşadığı Çin’in Doğu Türkistan (Sincan) Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de çıkan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği yangın, ülke genelinde Covid kısıtlamalarına karşı protestoların merkezi oldu.

Ülkenin pek çok şehrinde ve üniversite kampüsünde eylemler düzenlenirken polis çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Haber Global’in aktardığına göre eylemlerin bu denli alevlenmesinin en büyük sebebi olarak, yangında kurtulabilecek insanların, Covid önlemleri nedeniyle binadan çok yavaş tahliye edilmeleri gösteriliyor.

Çin’de sosyal medya platformlarında yayılan videolar, binadaki bazı kapıların Covid önlemleri çerçevesinde kilitli olması nedeniyle tahliyede büyük zorluklar çekildiğini gösteriyor.

Yetkililer ise Covid önlemlerinin kaçış ve kurtarma çabalarını engellediğini reddetti. Yetkililer konuya ilişkin soruşturma başlatılacağını da ifade etti.

Chicago Üniversitesi’nden siyaset bilimci Prof. Dr. Dali Yang, “Kurbanı suçlama tavrı insanları daha da kızdıracaktır. Kamu kuruluşlarına güven daha da düşecek” dedi.

Çin’de eylemler başta Urumçi ve Şanghay başta olmak üzere ülkenin farklı şehirlerinde devam ediyor.

TÜRKİYE’DEN CILIZ AÇIKLAMA

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Uygur bölgesindeki yangın nedeniyle 10 kişinin ölümüne ilişkin gelen cılız açıklama dikkat çekti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu elim hadise nedeniyle taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi. Türkiye’nin açıklamasının altına Uygurlara karşı yapılanlara sessiz kalındığı yönünde tepkiler geldi.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com