Yatırımcı patronun yaptığına SASA kaldı

SASA Polyester'de patronun 3,5 milyar liralık hisseyi yabancılara iskontolu satması küçük yatırımcıyı çileden çıkardı. SASA açılışta yüzde 5 değer kaybetti.

KRONOS 13 Haziran 2023 EKONOMİ

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Forbes'un en zenginler listesinin tepesinde yer alıyor.

Borsa İstanbul’da yükselişi kadar değer kaybı ile en fazla tartışılan şirketlerin başında gelen SASA Polyester Anonim Şirketi’nde bu defa patron yüksek meblağlı hisseyi elden çıkardı.

Erdemoğlu Holding iştiraki SASA’da 66,9 milyon hisseye tekabül eden yaklaşık 3,55 milyar Türk Lirası (TL) tutarındaki hisseleri yurt dışında sattı.

SASA’NIN PATRONU 2022’DE UCUZ FİYATA HİSSE SATMIŞTI

BİST harici işlemde hisse başına fiyatın 53 TL olarak tespit edilmesi dikkati çekti. Başka bir ifade ile küçük yatırımcıyı devre dışı bırakan patron acil nakit ihtiyacı için iskontolu fiyattan yabancıya hisse sattı.

SASA’nın 12 Haziran Pazartesi günü kapanış seansında hisse fiyatının 62,60 TL olduğu dikkate alındığında, “Hissenin Borsa’daki fiyatı hormonlu mu?” sorusunu akıllara getirdi.

İskontolu satış haberinin etkisi ile 13 Haziran Salı günü açılış seansında yüzde 5 ile başlayan kayıplar gün içinde “taban” diye bilinen yüzde 10’u buldu.

Patronun ucuz hisse satması yatırımcıları tedirgin ederken; SASA’da dünkü kapanışa kıyasla yüzde 10 değer kaybederek, 56,35 TL’ye kadar geriledi.

Geçen yılki ralli esnasında SASA’nın 180 TL’ye tırmanırken Erdemoğlu Holding’in yine BİST haricinde 80 TL’den milyarlarca liralık hisse sattığı ortaya çıkmıştı. Küçük yatırımcı çifte standarda veryansın etmişti.

“HİSSE PAHALI, ALMAYIN”

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, “Hissenin fiyatı 60 liradan 180 liraya niye yükseldi? İnanın bilmiyorum. Yakınlarıma ‘hisse pahalı, almayın’ diyorum.” sözleri ile hissede satışların daha da hızlanmasına sebebiyet vermişti.

Son satışta Türkiye dışında ikamet eden nitelikli kurumsal yatırımcılara öncelik tanındı. 15 Haziran 2023 tarihi itibarıyla hisse devir işlemi tamamlandığında Erdemoğlu Holding’in SASA’da payı yüzde 59,70’e gerileyecek.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Şirket satış gelirlerinin çoğunu SASA tahvillerini satın almak için kullanmayı planlıyor. HSBC Bank işlemin tek küresel koordinatör ve talep toplayıcısı oldu.

SASA’ya danışmanlık hizmeti veren Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olacağına dair haberlerin etkisi ile SASA yüzde 50’ye yakın değer kazanmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com