Rusya-Ukrayna savaşı Alman silah şirketlerinin kârını artırdı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimiyle başlayan savaş, Alman silah şirketleri Rheinmetall ile Heckler & Koch'un yıllık kârlarını yükseltti.

KRONOS 07 Mayıs 2022 DÜNYA

Ukrayna'daki savaş silah satışlarını arttırdı. (© Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press - Depo Photos)

Rusya’nın 24 Şubat tarihinde başlattığı Ukrayna işgali, Alman savunma sanayii şirketleri Rheinmetall ve Heckler & Koch’un hisse senetlerinin borsada değer kazanmasını sağladı.

Rheinmetall yılın ilk çeyreğinde faiz ve vergi öncesi faaliyet kazancını, geçen yılın aynı dönemine göre 8 milyon euro artırarak 92 milyon euroya yükseltti. Almanya’nın en büyük savunma sanayii şirketi olan Rheinmetall’in net kârı ise üç milyon euro artarak 61 milyon euroya yükseldi. Ürettiği tank ve top modelleriyle ünlü olan Rheinmetall’in cirosu 1 milyar 300 milyon euro ile yaklaşık aynı seviyede kaldı.

DW Türkçe’nin haberine göre; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterinde de bulunan G3 piyade tüfeğinin üreticisi olan Heckler & Koch firması da kârını yılın aynı döneminde artırdığını duyurdu. Birkaç yıl önce zarar kaydeden Heckler & Koch yılın ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 22,2 oranında artırarak 77 milyon 500 bin euroya yükseltti. Şirketin net kârı da 3 milyon 300 binden 8 milyon 100 bin euroya çıktı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Jens Bodo Koch Kırım’ın 2014 yılında ilhak edilmesi sonrasında Rusya’nın komşularından siparişlerin arttığını söyledi. Koch “NATO’nun doğu kanadında yer alan ülkeler silah miktarlarını artırıyor ya da silahlarını yeniliyor. Savunma kapasitesini güvence altına almak için silahlanmaya yatırım yapılıyor” dedi.

Alman Leopard 2 tankı.

RHEİNMETALL CİROSUNDA YÜZDE 15’LİK BÜYÜME BEKLİYOR

Rheinmetall CEO’su Armin Papperger şirketlerinin cirosunda yıl toplamında yüzde 10 ila 15’lik bir büyüme beklediklerini söyledi. Papperger “Güvenlik politikalarındaki güncel durumda çok sayıda ülkede savunma kapasitesini güçlendirmeye değerli katkılarda bulunmak için önümüzdeki iyi fırsatlar olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Rheinmetall’in cirosunda artış tahmininde bulunmasının başlıca gerekçesi Almanya’da hükümetin ordunun silah ve teçhizatlarının yenilenmesi için 100 milyarlık bir yatırım paketi açıklaması. Bu alımlar yıllara yayılacak.

Rheinmetall’in aldığı topçu sınıfı silahlar ve cephane siparişlerinin ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre beş katına çıkarak 1 milyar 100 milyon euro hacme ulaştığı öğrenildi. Bu meblağda Macaristan’ın birkaç yüz milyon euroluk ağır cephane siparişinin vermesi önemli rol oynadı.

UKRAYNA’YA TEKLİFTE BULUNMUŞTU

Rheinmetall Rusya’nın Ukrayna savaşının başlamasından sonra tank, zırhlı araç ve cephane gibi askeri ürünlerden oluşan bir listeyi Kiev’e sunmuştu. Şirket Ukrayna’ya Leopard muharebe tankı ve Marder zırhlı personel taşıyıcı göndermeyi planlıyor. Her iki model de eski olsa da modernizasyonu yapıldıktan sonra Kiev’e gönderilecek. Şirket, Rusya’nın Avrupa’da yarattığı tehdit nedeniyle başka Avrupa ülkelerinden de siparişler aldı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com