Rusya işgalinden sonra ilk temas: Zelensky ve Şi telefonla görüştü

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya'nın Ukrayna işgaline başlamasından bu yana ilk kez, Ukraynalı lider Volodimir Zelensky ile görüştü. Kiev yönetimi uzun süredir bu görüşmeyi talep ediyordu.

KRONOS 27 Nisan 2023 DÜNYA

Pekin yönetiminin, Rus-Ukrayna Savaşı’na arabuluculuk yapmak istediğini açıklamasının ardından; Çin lideri Şi Cinping, 26 Nisan Çarşamba günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ukrayna, aylardır Çin yönetimi ile görüşme yapmayı istiyordu. Görüşmenin ardından Çin Hükümeti, Ukrayna ve diğer ülkelere barış elçisi göndereceğini duyurdu.

Zelensky, eski bir bakanını Ukrayna’nın yeni Pekin büyükelçisi olarak atamıştı. Zelensky bu adımla birlikte, Rusya’nın en güçlü dostuyla daha yakın ilişkiler kurma şansının önemine işaret etti.

Şi Cinping ile yaptığı bir saatlik telefon görüşmesini “uzun ve anlamlı” olarak nitelendiren Zelensky, “Bu görüşmenin ve Ukrayna’nın Çin’e büyükelçi atamasının, ikili ilişkilerimizin gelişmesine güçlü bir ivme kazandıracağına inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

Çin devlet medyasının bildirdiğine göre Şi, Zelensky’e Çin’in Ukrayna’ya özel temsilciler göndereceğini ve barış isteyen tüm taraflarla görüşmeler yapılacağını ifade etmişti.

ÇİN, BARIŞ YAPILMASINDAN YANA

Rusya’nın Ukrayna işgalini kınamaktan kaçınan en güçlü ülke olan Çin’in lideri Şi, geçen ay Moskova’ya resmi bir ziyarette bulunmuştu. Çin yönetimi Şubat ayından bu yana Ukrayna için 12 maddelik bir barış planını destekliyordu. Batı’nın aksine Pekin yönetimi, Rus işgali konusunda tarafsız görünmeye çalışıyor. Pekin makamları, Moskova yönetimi ile yakın bağlarını asla gizlemedi veya işgali kınamadı.

Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz art ayında Kremlin’de bir araya gelmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den “sevgili dostum” diye bahseden Şi, 12 maddelik muğlâk bir barış planı önermişti. Şi ayrıca, Çin’in tarihin doğru tarafında durduğu konusunda ısrar etmişti. Ancak Çin, Rusya’ya silah desteği sağlama noktasında herhangi bir taahhüdde bulunmamıştı.

Çin devlet medyasında yer alan haberlere göre Şi, Zelensky’e Çin’in barış görüşmelerini ilerletmeye odaklanacağını ve mümkün olan en kısa sürede ateşkes yapılması için çaba sarf edileceğini söyledi. Şi yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi bir üyesi ve sorumlu büyük bir ülke olarak, ne boş yere oturacağız ne ateşe petrol dökeceğiz ne de bundan kâr elde etmeye çalışacağız” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com