Ukrayna’da 972 çocuk öldü ya da yaralandı

UNICEF Başkanı Russel, altı aydır Rusya'nın işgâliyle başlayan Ukrayna’daki savaşta yaklaşık 1000 çocuğun öldüğünü veya yaralandığını söyledi.

KRONOS 23 Ağustos 2022 DÜNYA

Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgal etmesi nedeniyle, kadın, çocuk ve yaşlıların ağırlıkta olduğu sivillerin komşu ülkelere sığındı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Başkanı Catherine Russell, Ukrayna’daki çocukların durumuna ilişkin açıklamada çarpıcı rakamlar açıkladı. Russell, 6 aydır devam eden savaşta en az 972 çocuğun öldüğünü veya yaralandığını söyledi. Bu sayının günde beşten fazla bir ortalamayı temsil ettiğini söyleyen Russell, gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu düşünüyor.

SAVAŞ YİNE ÇOCUKLARI VURUYOR

Catherine Russell savaşta kullanılan patlayıcı silahların “sivil ve savaşçı” ayrımı yapmadığını dile getirdi ve şunları kaydetti: “Bir kez daha, tüm savaşlarda olduğu gibi, yetişkinlerin pervasız kararları çocukları aşırı riske atıyor. Çocukların zarar görmesiyle sonuçlanmayan bu tür silahlı operasyonlar yoktur.”

UNICEF, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahların “vahşice kullanımına” son verilmesini istiyor.

Çocukların üzücü olaylara maruz kaldığını anlatan Russel, bununla birlikte çocukların şiddetten kaçan ailelerin ayrılması, şiddet, istismar, cinsel sömürü ve insan ticareti gibi önemli risklerle karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

NE OLURSA OLSUN EĞİTİM ŞART

UNICEF’in başkanı, savaşın eğitim sistemini de mahvettiğini söyledi. Ukrayna’da her 10 okuldan birinin hasar gördüğü veya yıkıldığı düşünülüyor. Russell acil durumlara yakalanmış çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocukların okulda ve öğrenimde olmaları gerektiğini söylüyor. Russell, “Ukrayna’daki çocuklar ve bu savaş nedeniyle yerlerinden edilenler bir istisna değil.” şeklinde konuştu.

Catherine Russell açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Ukrayna’daki çocukların acilen güvenliğe, istikrara, güvenli öğrenmeye, çocuk koruma hizmetlerine, psikososyal desteğe ihtiyacı var. Ama her şeyden çok Ukraynalı çocukların barışa ihtiyacı var.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com