Rusya ile ilgili yeni adım: G20’den çıkartılması planlanıyor

ABD ve Batılı müttefiklerinin, Ukrayna'ya saldıran Rusya'nın dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20'den çıkarılması seçeneğini düşündüğü belirtildi.

KRONOS 23 Mart 2022 DÜNYA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin.

Ukrayna’yı işgali sonrası başlayan yaptırımlara direnen Rusya ile ilgili yeni bir adım atılacağı belirtildi. Reuters’a konuşan kaynaklar, Rusya’nın G20’den çıkarılması olasılığı üzerine konuşulduğunu bildirdi.

Kaynaklardan biri, “Rusya’nın G20 üyesi olmasının uygun olup olmadığı üzerine müzakereler yapıldı. Eğer Rusya’nın üyeliği sürerse G20 daha az kullanışlı bir organizasyon haline gelecek” dedi.

Çin ve Hindistan gibi ülkelerin bu kararın gündeme gelmesi durumunda Rusya’nın G20’den atılmasını veto edeceği düşünülüyor.

Polonya Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Piotr Nowak da yaptığı açıklamada Rusya’nın G20’den çıkarılması gerektiğini düşündüklerini geçen hafta ABD’li yetkililere bildirdiklerini ve olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti.

Washington’dan yapılan açıklamada ise ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun konuyla ilgili pozisyon almadığı bildirildi.


 

Rusya’nın Endonezya Büyükelçisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek aylarda Cakarta’da yapılacak G20 zirvesine katılmayı planladığını bildirdi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com