Rusya açıkladı: Birliklerimiz Ukrayna sınırından çekiliyor

Ukrayna ile Rusya arasında savaşın eşiğine gelinen gerginlik devam ederken, Moskova'dan yeni bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, bazı askeri birliklerin Ukrayna sınırından çekilmeye başladıklarını duyurdu.

KRONOS 15 Şubat 2022 DÜNYA

Rusya ile Ukrayna arasında tansiyonun yükseldiği ve “savaş çıkar mı?” endişesinin yaşandığı bir süreçte Moskova’dan “çekilme” açıklaması geldi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre tatbikatlar kapsamında görevlerini tamamlayan bazı askeri birliklerin, bağlı bulundukları üslere dönmeye başladıkları duyuruldu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Güney ve Batı Askeri Bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikat kapsamındaki görevlerinin tamamlandığını belirtti.

Euronews Türkçe’nin haberine göre söz konusu birliklerin bağlı bulundukları garnizonlara döndüğünü söyleyen Konaşenkov, “Söz konusu birlikler demiryolu ve karayolu ile bağlı bulundukları garnizonlara dönmek için gerekli yüklemeleri yapmaya başladı” dedi.

‘GERÇEK MÜHİMMATLARLA ATIŞ YAPILACAK’

Konaşenkov, Belarus’ta devam eden tatbikatlara ise yabancı ülkelerin askeri ataşelerinin de davet edildiğini belirterek, “Müttefik Kararlılığı-2022 ortak askeri tatbikatı kapsamında 19 Şubat’ta gerçek mühimmatlarla atışlar yapılacaktır” diye konuştu.

Öte yandan Batılı güvenlik kaynakları, son haftalarda Rus gizli servisi ile bağlantılı paralı askerlerin Ukrayna’daki varlığının arttığı uyarısında bulunuyor.

LAVROV’DAN ‘ANLAŞMA ŞANSI VAR’ AÇIKLAMASI

ABD, hafta sonu yaptığı açıklamada, Rusya’nın olası bir işgali haklı çıkarmak için Ukrayna içinde bir “sahte bayrak” operasyonu düzenleyebileceği uyarısında bulunmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile batılı ülkelerle yaşanan diplomatik durumu görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, güvenlik garantileri taslağıyla ilgili batılı ülkelerle anlaşma şansının olduğunu söylemişti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com