Ilıcak, 10 ay sonra ilk duruşmada: Akın İpek ismini Abdullah Gül verdi

KRONOS 19 Haziran 2017 GÜNDEM

Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin ve Emre Uslu’nun da aralarında bulunduğu 17 sanıklı Gülen Cemaati medya yapılanması iddiası davasının ilk duruşmasında Nazlı ılıcak savunma yaptı. Savunmayı yarıda kesen mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

“AKIN İPEK İSMİNİ ABDULLAH GÜL VERDİ”

Nazlı Ilıcak, Balyoz ve Ergenekon’un bir dönem iddianamede anlatıldığı kumpas şeklinde nitelendirilmediğini belirterek, “Tayyip Erdoğan buna kumpas demiyordu. Askeri vesaitle mücadele diye anlattık. Hayrinüsa Gül’ün elini tutmuyorlardı askerler o dönem. Askeri vesayet yoktu diyemezsiniz, iktidarın önünü kesiyordu. Ben de o sırada Erdoğan’ı tutarken milli iradeyle gelmiş iktidarın yanındaydım. Ama iktidar gibi görmüyordum” dedi. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonuna kadar Sabah gazetesinde yazdığını ve iktidarı desteklediğini hatırlatan Ilıcak, Sabah Gazetesi’nden ayrılınca Zaman ve Bugün gazetelerinden teklif geldiğini belirterek, “Zaman Gazetesini istemedim. Bugün Gazetesi’ni oğlumla birlikte kurduk. Ancak maddi sıkıntılar nedeniyle yürütemedik. Abdullah Gül’e gazeteyi satmak istediğimi isim önermesini söyledim. Gül, Akın İpek ismini verdi. Akın İpek’i o vesile ile tanıdım. Daha sonra teklif gelince Bugün Gazetesi’ni tercih ettim. Bu suçlamalar beni rencide ediyor. Bu milleti hizmet etmiş gazeteciye hapis çok ayıp” dedi. Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın çevresindeki askerlerden 16 kişinin Gülen Cemaatiyle ilişkisi olduğu iddiasıyla yargılandığını hatırlatan Ilıcak, “O darbeyi bilemiyor, Nazlı Ilıcak 10 yılda 5 kere terör örgütü üyesi olduğu bilinmeyen kişilerle görüşüyor. Darbeci oluyor, Hulusi Akar kahraman oluyor” dedi.

“BABAM BAKAN, ANNEM ROBERT KOLEJLİ”

11 aydır ceza evinde tutuklu bulunduğunu belirten Nazlı Ilıcak, “Hayatım boyunca hiçbir terör örgütüyle, cemaatle irtibatım olmadı. Benim babam Demokrat Parti’nin bakanlarındandı, annem Amerikan Koleji’nde okumuş, cemaatle ilişkimizin olmasına imkan yok. Darbe denilen lafa antipatim var. Cumhuriyet’in kadınlara verdiği haktan yararlanarak okumuş ve başarılı olmuş biriyim. Benim desteklediğim en önemli kişi Tayyip Erdoğan’dır. Zor zamanlarda Tayyip Erdoğan’ı destekledim. Askeri vesayet vardı. İktidarın önü kesiliyordu. Devamlı önü kesilen iktidar vardı. O yüzden onların yanında yer aldım” dedi.

GÖZYAŞI DÖKTÜ

Bu arada Ilıcak, babası ile Mustafa Kemal Atatürk arasında geçen bir anısını anlatırken gözyaşlarını tutmayarak ağladı. Avukatları bu sırada Ilıcak’a peçete uzattı. Ilıcak gözyaşlarını sildikten sonra savunmasına devam etti.

SARILIP AĞLADIK

Terör örgütlerinden korktuğunu ifade eden Ilıcak, DHKP-C’nin cezaevinde ateşe verme eylemi yaparken Cemaatten tutuklu gazetecilerle birbirlerine sarılıp ağladıklarını hatırlatarak şunları söyledi:Koca koca gazeteciler bu memlekete hizmet etmiş. Bedel ödemiş gazeteciler hapiste bu çok ayıp bir şey. İddianameye bakıyorum nerede benim darbeyle ilişkim? Darbe gecesi attığım hiçbir tweet yok iddianamede. Ama Nazlı Ilıcak 11 aydır cezaevinde yatıyor bu yaşında” dedi. Telefonla görüştüğü 5 kişinin darbenin sivil kanadındaki kişilerle görüşmüş olmasının iddianamede darbeyle ilişkilendirilmesine sebep olarak gösterildiğini anlatan Ilıcak, “Bunların hiçbirinin tarihi ve sayısı belli değil. Benim konuştuğum kişiler o kişilerle ne zaman konuşmuş? İçerik de belli değil. Keşke dinlemeye takılsaydım” dedi.

ZEKERİYA ÖZ İLE KARTOPU FOTOĞRAFINI AÇIKLADI

Zekeriya Öz ile kartopu oynarken çekilmiş fotoğrafa değinin Ilıcak “Zekeriya Öz ile kartopu oynayarak akladığım söyleniyor. Gazeteci olarak bir röportaj yaptım. Röportajda bir fotoğrafla süsleyelim istedim. Baktım yerde kar var, Bir ben kartopu aldım, bir de ona verdim” dedi. Öz’e yaptığı röportajda Cemaat ile ilişkisini sorduğunu söyleyen Ilıcak, “ben MHP kökenliyim. Anadolu çocuğum” dedi şeklinde konuştu.

İstanbul Adalet Sarayı’ndaki 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanan ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşangül, ve Yakup Şimşek getirildi. Tutuklu sanık Ahmet Altan duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman duruşmada hazır bulundu. Firari sanıklar Abdulkerim Balcı, Mehmet Kamış, Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Osman Özsoy, Şemseddin Efe, Tuncay Opçin, Ali Çolak, Bülent Keneş ve Faruk Kardıç ise duruşmaya gelmedi. Duruşmaya, gazeteci Hasan Cemal, HDP milletvekilleri Altan Tan, Garo Paylan ve sanıkların yakınları izleyici olarak katıldı.

Bu arada mahkeme başkanı Ilıcak’a “Savunman kısa sürecekse ara verip devam edelim” dedi. Ilıcak ise savunmasının uzun olduğu yarın devam edeceğini söyledi. Bunun üzerine duruşma yarın saat 10.00’a ertelendi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com