Putin’in yakın dostu olan Münih Filarmoni Orkestrası şefi görevden alındı

Münih Filarmoni Orkestrası’nın birinci şefi Valery Gergiev görevinden alındı. Gergiev, Edinburgh Uluslararası Festivali'ndeki onursal başkanlığı görevinden de istifa etti. Gergiev, Rusya lideri Putin'e yakınlığıyla biliniyor.

KRONOS 01 Mart 2022 DÜNYA

68 Valery Gergiev, dünyanın sayılı orkestra şeflerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dünyanın sayılı orkestralarından biri olarak kabul edilen Münih Filarmoni Orkestrası’nın Rus olan birinci şefi Valery Gergiev görevden alındı. 68 yaşındaki dünyaca ünlü şef Gergiev’e, Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter tarafından Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekatını kınaması için 24 saat süre verilmişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından dünyanın birçok ülkesinde bu ülkeye yönelik yaptırımlar açıklanıyor. Yaptırımlardan Rusya devletiyle bağlantılı şirket ve kişilerin yanı sıra sanat, spor ve iş hayatından pek çok kişi de etkileniyor. O isimlerden biri de Münih Filarmoni Orkestrası’nın şefi Valery Gergiev oldu.

Ukrayna işgalinin ardından Münih Belediye Başkanı Diter Reiter, Gergiev’e 24 saat mühlet vererek “Rusya’nın Ukrayna saldırısını kınamasını” istemişti. Gergiev, Edinburgh Uluslararası Festivali’ndeki onursal başkanlığı görevinden de istifa etti.

Gergiev, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in yeniden seçilmesini onaylayan ve politikalarını tanıtmak için Rusya’da ve yurtdışındaki konserlere katılan önde gelen bir destekçisi olarak tanınıyor. İkili, Putin’in St. Petersburg’da memur olduğu ve Gergiev’in o zamanlar Kirov olarak adlandırılan Mariinsky Tiyatrosu’nun başkanı olarak görevine başladığı 1990’ların başlarından beri birbirlerini tanıyorlar.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com