Moria’da sığınmacılara gazlı saldırı: ‘Kamp değil özgürlük istiyoruz’

Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria sığınmacı kampında peş peşe çıkan yangınlarla beraber barınaksız kalan sığınmacılar, 'Yeni bir kamp değil, özgürlük istiyoruz”' sloganlarıyla yaşam koşullarını protesto etti. Yüzlerce sığınmacıya Yunanistan polisi göz yaşartıcı gazla saldırdı.

KRONOS 12 Eylül 2020 DÜNYA

Refugees and migrants from the destroyed camp of Moria react to tear gas fired by riot police during clashes, on the island of Lesbos, Greece, September 12, 2020. REUTERS/Alkis Konstantinidis

Yeni bir kamp alanı kurmak için çalışmaların başladığı Midilli’de ‘Kamp değil özgürlük istiyoruz’ sloganlarıyla protesto düzenlendi. Yeni bir kamp alanı inşa edilmesini istemeyen ve özgür olmak istediklerini söyleyen sığınmacıların, ‘Tekrar Moria gibi bir cehenneme gitmek istemiyoruz’ yazılı pankartlar taşıdığı görüntülendi.

Yunanistan polis yetkililerinin, sığınmacılara biber gazıyla saldırdığı kaydedilirken gazeteci Franziska Grillmeier, bazı kişilerin tutuklandığını aktardı.

’35 KORONA VAKASI TESPİT EDİLDİ: POZİTİF ÇIKANLAR KAYIP’

Kapasitenin dört katından fazla nüfusu barındıran Moria kampında çıkan yangında, neredeyse 13 bin sığınmacı barınaksız kaldı. Geçen hafta 35 korona virüsü vakasının tespit edilmesinin ardından karantinaya alınan kampta, virüs testi pozitif çıkan kişilerin kaybolduğu belirtilirken, yerel yetkililer kamp alanında sağlık krizinin derinleşeceği konusunda uyarıda bulundu. Bazı çadırların yıkıldığı, bölgede yaralananlar olduğu aktarıldı.

‘İNSANLAR GÜNLERDİR TEMİZ SUYA ERİŞEMİYOR’ 

Atina ve Pira Doktorlar Sendikası Başkanı Matina Pagoni, Moria’nin eski sakinlerinin yangının ardından sokakta kaldığına ve yaşam koşullarının giderek kötüleştiğine dikkat çekti. Pagoni, “Bu bir sağlık krizi. İnsanlar günlerdir temiz suya erişemiyor, ellerini bile yıkayamıyor” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com