Mithat Sancar: Şenyaşar ailesinin adalet davası ülkenin onur meselesidir

Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesinin onur mücadelesi verdiğini belirten Mithat Sancar, “Eğer burada dayanışma göstermekten kaçınan olursa bu onur sınavında kalacaktır ve bu onların alnına kara bir leke olarak sürülecektir” dedi.

KRONOS 25 Aralık 2021 GÜNDEM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Barış Anneleri, HDP milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Şanlıurfa’da “Şimdi Adalet Zamanı” şiarıyla gerçekleştirilen halk buluşmasına katıldı. Burada konuşan Mithat Sancar, Adliye önünde Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar’dan da bahsederek “Onur mücadelesi veriyorlar” dedi.

“Biz her zaman her şart altında oradayız, onlarlayız” diyen Sancar, “Adaletsizliğin zulüm boyutuna vardığı bir örnektir Şenyaşar ailesine yapılanlar. Zulmün büyüğü herkesin gözü önünde, 3 insan hunharca katledildi, herkes seyrediyor, devlet seyrediyor, savcılar seyrediyor ve üstüne üstlük ailemize saldırıyorlar. Bu adaletsizliğin ötesinde kara bir zulümdür ve şimdi Emine Ana Ferit kardeşimizle birlikte adliye önünde oturuyor. Belki bugün bu şartlarda, bu soğukta orada değil ama bu nöbet devam edecek, adaleti haykırmaya devam eden tek bir kişi kalıncaya kadar devam edecek. Biz bir kez adaleti haykırmaya başladık mı yüzbinler, milyonlar bu sesi duyacak. İlk oturduklarında belki tek başınaydılar, ama şimdi sesleri Türkiye’nin her yerine yayıldı” dedi.

‘ER GEÇ AMACINA ULAŞACAK’

Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dava bizim davamız, bu ses bizim sesimizdir. Şenyaşar ailesinin adalet davası bu ülkenin onur meselesidir. Eğer burada dayanışma göstermekten kaçınan olursa bu onur sınavında kalacaktır ve bu onların alnına kara bir leke olarak sürülecektir. Ama adalet mücadelesi er ya da geç amacına ulaşacaktır.”


‘SESSİZ KALDIĞIMIZ MÜDDETÇE HEPİMİZ BU ADALETSİZLİĞE MARUZ KALACAĞIZ’

“‘Adalet nedir’ diye sorarsanız ciltlerle kitap yazılmış ama geçenlerde Emine Ana güzel bir söz söyledi: ‘Adalet yoksa ekmek de yoktur.’ Daha nasıl anlatılır. Eğer bir ülkede adalet yoksa ekmek de olmaz, huzur da olmaz, barış da olmaz. O nedenle adalet mücadelesi hem iş, aş, ekmek mücadelesidir hem barış ve özgürlük mücadelesidir, hem de onur mücadelesidir. Şenyaşar Ailesine yapılanlar, hepimize yapılmıştır. Sessiz kaldığımız müddetçe hepimiz bu adaletsizliğe maruz kalacağız. Kararlıyız, bunu durduracağız. HDP bunun için vardır, HDP bütün halklarla birlikte adaleti bu ülkeye hakim kılmak için vardır. O nedenle, zulüm arttıkça mücadele yükselecek. Zulmü artan yönetici mutlaka zeval bulacak, ama bunun olması için o zevalin gerçekleşmesi için kararlı bir mücadele gerekiyor. İşte biz bu yoldayız, adalet mücadelesindeyiz ve bunda sonuna kadar yürümeye kararlıyız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com