Para çıkışı hızlandı, dev banka zorda

Bugüne kadar bütün krizlerin teğet geçtiği İsviçre bu defa diğer piyasaları tedirgin eden sarsıntının merkez üssü hâline geldi. Credit Suisse krizden çıkış yolu arıyor.

KRONOS 27 Ekim 2022 EKONOMİ

Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Credit Suisse’in (CS) 2022 yılının 3’üncü çeyreğinde net zararı 4,1 milyar dolara yükseldi. İsviçre menşeli Credit Suisse, zararını telafi etmek ve sermaye açığını kapatabilmek için 4 milyar İsviçre Frangı değerinde hisse satacak.

Credit Suisse Yönetim Kurulu Başkanı Acel Lehmann’ın “başarı haritası” diye nitelendirdiği krizden çıkış planı yatırımcıları tatmin etmedi. Bankanın hisseleri sabah seansında yüzde 7,30 değer kaybetti. Hissede yıllık değer kaybı yüzde 70’i buldu.

KRİZİN FATURASI YİNE ÇALIŞANLARA KESİLDİ

Son haftalarda müşterilerin fonlarını bankadan hızla çekmesi, şirketin likidite ile ilgili bazı şartları karşılayamamasına sebep olmuştu.

Milyarderlerin paralarını teminat altına almak için vadesinden önce çekmek için sıraya girmesi bankayı nakit darboğazına sürüklemişti.


 

Yıl sonuna kadar toplam iş gücünün yüzde 5’ine tekabül eden 2 bin 700 kişinin işine son verilecek. CS; 2025’in sonuna kadar yaklaşık 9 bin kişiyi daha işten çıkartarak, toplam çalışan sayısını 43 bin civarına indirecek.

Suudi Arabistan’ın en büyük bankası Saudi National Bank (SNB), 1,5 milyar İsviçre frangı değerinde Credit Suisse hissesi alarak hissedarlığını yüzde 9,90’a kadar çıkaracak.

SNB’nin yeni kurulacak yatırım bankacılığı iştirakine de ortak olabileceği belirtiliyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com