Dolarda MGK kasırgası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "ekonomik kurtuluş savaşı" çıkışını Millî Güvenlik Kurulu'nun (MGK) "sınama ve tehdit" muhtırası takip etti. Devlet Denetleme Kurulu döviz manipülasyonu hakkında inceleme başlatırken, "Bankadaki dövize el mi konulacak?" sorusu cevapsız kaldı. TL yine değer kaybediyor.

KRONOS 29 Kasım 2021 EKONOMİ

Türk Lirası mum gibi erimeye devam ediyor. Yeni haftanın ilk saatlerinde sakin seyreden Türk Lirası, piyasaların açılışına doğru yeniden hareketlendi. Asya Pasifik piyasalarındaki işlemlerde dolar 12,85 TL’ye kadar yükseldi.

Kâr satışlarının etkisiyle inişe geçen dolar Türkiye saati ile 15.05’te tekrar yükseldi. 12,80 TL seviyesinde. Aynı dakikalarda euro 14,45 TL, İngiliz Sterlini 17,04 TL, İsviçre Frangı 13,82 TL oldu.

ERDOĞAN KONUŞTU, DOLAR 12,80 TL’YE YÜKSELDİ

Doların öğleden sonra yükselmesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırırken sarf ettiği, “Faiz indiriminden taviz vermem. Lobiler kuduruyor. Faizin yükselmesini asla savunmadım, savunmayacağım.” şeklindeki sözler etkili oldu.

Yüzde 1’e yakın değer kazanan Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi ise 1.786 puan seviyesinde.

TL, son 14 işlem gününün 13’ünde değer kaybederken, 26 Kasım Cuma günü kapanışta 12,30 TL üzerinde kaldı.

Altının ons (31, 10 gram) fiyatı 1.800 doların altına kalırken, kurdaki artışın etkisiyle yurt içinde altın fiyatları yükseldi.

29 Kasım Pazartesi günü öğle saatlerinde İstanbul Kapalıçarşı’da altın fiyatları şöyle:

24 ayar altın (gram): 739 TL

Çeyrek altın: 1.198 TL

Tam altın: 4 bin 766 TL

Cumhuriyet altını: 4 bin 911 TL

Yarım altın: 2 bin 427  TL

22 ayar bilezik (gram): 672 TL

Gümüşün ons fiyatı 23,53 dolar. 999 ayar has gümüşün gramı ise 9,70 TL.

ERDOĞAN’DAN İKTİSATÇILARI HEDEF ALDI, MGK “TEHDİT” DEDİ

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, düşük faiz politikası için “Bu sefer kararlıyız.” mesajını verirken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düşük faiz-yüksek kur politikasını eleştiren iktisatçıları “mandacı” diye itham etti.

25 Kasım Perşembe günü toplanan Millî Güvenlik Kurulu’nda (MGK) hükûmetin yeni ekonomi politikasına yönelik eleştiriler “tehdit” diye nitelendirilmişti.

MGK bildirisinde, “Türkiye’nin inşâ ettiği sağlam alt yapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiştir.” denilmişti. 

Bildiride, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına her alanda olduğu gibi iktisadı olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir.” şeklindeki ifadeler de dikkati çekmişti.

Erdoğan kendisine bağlı Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) döviz manipülasyonu yapan şahıs ve şirketlerin tespit edilmesi için talimat vermişti. Kurulun 100 bin dolar ve üzerine tekabül eden tutarda döviz alanlar hakkında bilgi toplamaya başladığı kaydedildi. 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com