Merkez Bankası Başkanı’ndan bütçe itirafı

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, kur korumalı mevduatta kur farkı ödemelerini niye üstlendiklerini izah ederken çarpıcı bir itirafta bulundu.

KRONOS 27 Temmuz 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıkladı. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 22,30’dan yüzde 58’e çıkarıldı.

TCMB’nin 2024 yılı sonu için enflasyon tahmini ise, yüzde 33.

“Politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizinin iki ayda yüzde 8,50’den yüzde 17,50’ye yükseltildiği bir dönemde resmî (TÜİK) enflasyon beklentisinin üç kat artırılması “fiyasko” diye nitelendirdi.

Erkan, “Enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir.” dese de uzmanlar yüzde 65-yüzde 70 zirvesini işaret ediyor.

KARŞILIKSIZ PARA BASMANIN İTİRAFI

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, kur korumalı mevduatta (KKM) kur farkı ödemelerinin Hazine’de Merkez Bankası’na devredilmesinin muhtemel etkilerini cevaplarken çarpıcı bir itirafta bulundu.

Erkan, “Bütçenin oynak hâle gelmesi iyi değil.” cevabını verirken; Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, Erkan’ın sözlerini  “Karşılıksız para basmanın itirafı.” diye nitelendirdi.


 

“Merkez Bankası’nın Hazine’yi, dolayısı ile hükûmeti fonlama görevi mi var?” sorusunu yönelten Bozkurt, “Rasyonel ve kurala dayalı ekonomi modeli bu mu? Ajda Pekkan’ın meşhur şarkısında geçtiği gibi “Palavra, palavra…” değerlendirmesinde bulundu.

VERGİYE YÜZDE 300, EMEKLİYE YÜZDE 25 ZAM

Bozkurt, “Ne yüzde 58’lik #enflasyon hedefinin ne de diğer beyanların hükmü var. Seçime kadar vaziyeti idare edelim… Emekliye zam yüzde 25, beklenen enflasyon indirimli hâli ile yüzde 58. Vergiye yüzde 300 zam. Altta kalan garibanın canı çıksın.” ifadelerini kullandı.

Hiper enflasyonu ilan eden TCMB Başkanı Erkan’ın “Daha yüksek banknot üzerinde çalışmıyoruz.” sözleri ise, “Yüksek meblağlı ödemelerde çanta ile para taşıma döneminin devam edecek. 5’lik banknotla artık ekmek dahi alınamıyor. 200’lük banknotların payı yüzde 70’e doğru tırmanıyor.” şeklinde yorumlandı.

TCMB ARKA KAPIDAN DÖVİZ SATMAYA DEVAM EDİYOR

Erkan, “Hazine protokolünü kullanmıyoruz. Merkez Bankası’nın kur üzerinde de görevi vardır. Biz kur seviyesi hedeflemiyoruz. Aşırı oynaklıkta müdahale TCMB’nin görev tanımıdır.” diyerek, arka kapıdan döviz satışlarının sürdüğünü teyit etti.

Erkan müdahaleye dair tek satır beyanatın yayımlanmamasını cevapsız bıraktı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com