Bankalar daha fazla dolar bozduracak

18 Ağustos'ta politika faizini yüzde 14'ten yüzde 13'e indirerek piyasaları şoke eden Merkez Bankası (TCMB) gece yarısı çarpıcı bir karara daha imza attı.

KRONOS 31 Ağustos 2022 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB), doların 18,20 TL’nin eşiğine geldiği bir dönemde bankalardaki döviz mevduatına dönük kritik bir hamle yaptı.

31 Ağustos 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan TCMB tebliğine göre dövizden kur korumalı TL mevduata (KKM) geçiş esnasında hedeflerin gerisinde kalan bankalar söz konusu döviz mevduatına mukabil daha fazla karşılık ayıracak.

Daha önce sadece şahıslara ait döviz hesaplarını kapsayan “TL hesabına dönüşümün yeterince yapılamaması hâlinde ek zorunlu karşılık” kriteri ticarî mevduat için de geçerli olacak.

MERKEZ BANKASI’NDAN BANKALARA İLAVE FATURA

Gerçek (şahıs) ve tüzel kişi (şirket) dönüşüm oranı ayrı ayrı yüzde 10’un altında kalan bankalar ilave olarak 5 puan, yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olan bankalar ilave olarak 3 puan munzam (zorunlu) karşılığı TCMB’ye teslim edecek.

Munzam karşılık oranının artması bankanın sıfır faizle TCMB’de daha fazla para tutması anlamına geliyor. Söz konusu hamle ile KKM tutarı artarken, döviz mevduatı azalabileceği ve döviz kurlarında yükseliş temayülünün zayıflatılabileceği ifade ediliyor. Resim

Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ şu şekilde:

MADDE 1- 25/12/2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’in 10/B maddesinin birinci fıkrasında yer alan “gerçek kişi” ibaresi “gerçek ve tüzel kişi” olarak, ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde ve üçüncü fıkrasında yer alan “oranını” ibaresi “oranlarını” olarak değiştirilmiştir.


 

“(2) Gerçek ve tüzel kişi dönüşüm oranı ayrı ayrı yüzde 10,00’ın altında kalan bankalar ilave olarak 5 puan, yüzde 10,00 ile yüzde 20,00 arasında olan bankalar ilave olarak 3 puan zorunlu karşılığı hesaplama dönemini izleyen ilk zorunlu karşılık tesis döneminden başlamak üzere tesis eder. Gerçek veya tüzel kişi dönüşüm oranı hesaplanamayan bankalar için Merkez Bankasınca belirlenen usul ve esaslar dikkate alınır.”

MADDE 2- Bu Tebliğ 2/9/2022 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com