“Döviz kalmadı, Merkez Bankası emanet altın toplayacak”

Kamu bankalarının satışının etkisi ile doların 8,28 TL'ye düştüğü saatlerde Merkez Bankası'nın piyasadan emanet altın toplayacağı iddia edildi. Altın swap ihalelerinin başlaması elinde döviz kalmayan TCMB'nin altın satmaya başlayacağı anlamına geliyor.

KRONOS 11 Haziran 2021 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın (TCMB) net döviz rezervleri -50 milyar dolara gerileyen Merkez Bankası’nın döviz açığını kapatmak için elinde kalan altınları da satabileceği iddia edildi. Satışın yol açacağı altın açığını kapatmak için altın-TL swap (takas) ihalesi yapılacağı belirtiliyor.

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, şahsi Twitter hesabında, “Merkez Bankası’nın geleneksel yöntemle 3 aylık vadede 20 ton altın için altın-TL swap ihalesi açtığı iddia ediliyor. Bu iddiayı TCMB resmi açıklama ile teyit ederse tablo çok vahim demektir.” ifadelerini kullandı.

Bozkurt, altın swap ihalesinin altın satışlarının artacağı anlamına geldiğini belirterek, “Merkez Bankası “altın-TL” swap ihalesi açtığında anlayın ki kendi mülkiyetindeki 27 milyar dolarlık altını satacak demektir. Döviz zaten -50 milyar dolar. #altın #dolar” tespitinde bulundu.

 

MERKEZ BANKASI’NDA 44 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE ALTIN VAR

Resmi verilere göre TCMB’nin mülkiyetinde 370 ton altın var. Bankaların altın hesapları mukabilinde munzam karşılık olarak bıraktığı altınlar dahil edildiğinde güncel ons (31,10 gram) fiyatıyla toplam 44 milyar dolara tekabül ediyor.

 

TCMB’nin altın swapları ile bu rezervler üzerinde daha fazla manevra alanı elde etmeye çalışacağı belirtiliyor. Ancak ons fiyatındaki yükseliş swap vade bitiminde Merkez Bankası’nın zararına yol açabilir.

SWAP NEDİR?

Finansta yapılan bir takas, finansal araçların veya nakit akışlarının veya ödemelerin belirli bir süre için değiş tokuş edilmesi için iki taraf arasında imzalanan mukaveleye swap mukavelesi denir.

Enstrümanlar hemen hemen her şey olabilir, ancak çoğu takas, temel anapara miktarına dayalı nakit içerir. Dolar-TL, euro-TL, altın-TL gibi swap ihaleleri Merkez Bankası tarafından belli 1 ay, 4 ay, 6 ay gibi vadeler için düzenlenir. Vade sonunda taraflar karşılıklı faizleri ödeyerek mahsuplaşır.

TCMB’nin döviz swapları ile aldığı dövizler sebebiyle halihazırda piyasaya 40 milyar dolardan fazla borcu var.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com