Kavcıoğlu: Faizi düşürmeyeceğiz, TL’nin itibarını sağlayacağız

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz" diyerek, 'faizi düşürmeyeceğiz' mesajı verdi.

KRONOS 30 Mart 2021 EKONOMİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu

Merkez Bankası’nın 2020 yılına ait 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı ile ilk kez kamuoyu önüne çıkan Merkez Bankası’nın son başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız” dedi.

‘YENİ DÖNEM HAYIRLI OLSUN’ 

Genel kurulda konuşan Merkez Bankası’nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu, “TCMB kanunla belirlenmiş görev ve yetkilileri çerçevesinde para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Önümüzdeki dönemde merkez çatısı altında tüm çalışma arkadaşlarımla birlikte üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getireceğiz. Yeni dönem hayırlı olsun.

‘BÜYÜME PERFORMANSLARI OLUMSUZ ETKİLENDİ’ 

Son 1 yıldır yaşanan pandemi tüm dünyada pek çok şeyin yanında ekonomik anlamda güçlü belirsizlikler yarattı. 2020’nin ilk çeyreğinde başlayarak uygulamaya konan tedbirler, tüm dünyada büyüme performanslarını olumsuz etkiledi. Ülkeler genişleyici parasal politikalar ile hastalığın ekonomi etkilerini asgari seviyeye indirmeye çalıştı. Genişleyici politikaların yanı sıra aşılamada yaşanan olumlu etkilerle küresel görünümde iyileşme emtia fiyatlarında artış görülmektedir ancak devam eden aşılama çalışmalarına karşın belirsizliklerin sürmesi küresel ekonomiye ilişkin riskleri canlı tutmaktadır.

‘TL’NİN İTİBARINI SAĞLAYACAĞIZ’ 

Yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşmak için para politikası araçlarını uygun bir şekilde kullanacağız. Para politikasını sade şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Enflasyon ve enflasyon beklentileri sıkı bir para politikası duruşu gerektiriyor. Bir haftalık repo temel faiz politikamız olmaya devam edecek. TL’nin itibarını sağlayacağız. İletişim kanallarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. Aldığımız kararları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Elimizdeki tüm araçları etkin ve bağımsız şekilde kullanmaya devam edeceğiz.”


 

YATIRIMCILARA SUNUM YAPILACAK

Merkez Bankası’nın 1 Nisan’da yerli ve yabancı yatırımcılara ‘Makroekonomik görünüm ve para politikası’ başlığıyla video konferans yöntemiyle bir sunum gerçekleştirmesi bekleniyor.

KAVCIOĞLU’NUN AÇIKLAMASI DÖVİZ KURLARINI ETKİLEMEDİ

Öte yandan Kavcıoğlu’nun ‘faizi düşürmeyeceğiz’ mesajı da döviz kurlarına çok az miktarda etki etti. Açıklama öncesi 8,35-8,40 bandı arasında dalgalanan dolar açıklama sonrası 8,33-8,35 seviyesinden satılıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com