Melek Çetinkaya, Akşener ve Kılıçdaroğlu’nu askeri öğrencilerin karar duruşmasına çağırıyor: ‘Gelecek misiniz?’

Müebbet hapse mahkum edilen askeri öğrencilerin karar duruşması 1 Mart’ta görülecek. Oğlu müebbet hapse mahkum elden Melek Çetinkaya TBMM’deki siyasetçileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini arayarak onları duruşmaya çağırıyor.

KRONOS 26 Şubat 2022 GÜNDEM

15 Temmuz’da darbe girişimine iştirak ettikleri iddiasıyla askeri öğrenciler müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, TRT’nin İstanbul Ulus’taki yerleşkesi ve Digiturk binasının işgali davasında yargılanan 37 öğrenciye verilen müebbet hapis cezası kararını bozmuştu. Bozma kararının ardından yeniden yapılan yargılamada savcı müebbet hapis istemişti. Davada karar duruşması 1 Mart 2022 tarihinde görülecek.

Harp Okulu öğrencisi oğlu Taha Furkan Çetinkaya da müebbet hapse mahkum edilen Melek Çetinkaya, ‘askeri öğrencilerin darbeci olamayacağını’ haykırdığı sokak eylemleriyle tanınmıştı. Çetinkaya, 1 Mart’taki duruşmaya siyasetçileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini tek tek arayarak davet ediyor.

‘ADALET BUNUN NERESİNDE?’

Doğrusu Haber isimli YouTube kanalında yayınlanan görüntülere göre Çetinkaya, siyasetçileri arayarak “1 mart Salı günü çocuklarımızın karar duruşması var. Gelebilecek misiniz acaba?” diye soruyor. Öğrencilerin 2012 yılındaki ankesörlü aramalar nedeniyle suçlandığını hatırlatan Çetinkaya, “Bizim çocuklarımız 2012 yıllarında daha 13-14 yaşlarındaydı. Adalet bunun neresinde?” diye soruyor.

‘KILIÇDAROĞLU KENDİ GELMİYORSA BİLE BİR HUKUKÇU MİLLETVEKİLİNİ GÖNDEREBİLİRDİ’

“Çocuklarımızın yalnız bırakıldığını düşünüyorum” diyen Çetinkaya, “Siyaset tarafından, insan hakları dernekleri, aktivistler, herkes tarafından yalnız bırakıldı bu çocuklar” diye konuştu. Siyasete çok kırgın olduğunu kaydeden Çetinkaya, “Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu, çocuklarımızın durumunu çok iyi bilmesine rağmen, kendi gelmiyorsa bile bir hukukçu milletvekilini gönderip orda mahkemeyi takip ettirebilirdi, rapor tutturabilirdi. Çocuklarımız ne diyor, mahkemelerimiz nasıl ilerliyor, hakim neler soruyor, çocuklar ne cevap veriyor… Orada bir mahkeme görülüyor ama resmen duvar” diye konuştu.


 

‘MERAL HANIMIN GELECEĞİNİ UMUT EDİYORUM’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in duruşmaya gelmesi gerektiğini kaydeden Melek Çetinkaya, şöyle konuştu: “Bir de Meral Akşener’in bir anne olma hasebiyle, evlat acısının ne demek olduğunu çok iyi anlayacağını, yüreğinde hissedeceğini düşünüyorum. Bir kadın olarak hissedeceğini düşünüyorum. Meral hanımın geleceğini umut ediyorum. Gelmesi gerekiyor aslında, bu çağrıya bile gerek yok. Ne bir gazeteci geliyor, ne bir siyasetçi geliyor, ne bir aktivist. Çocuklarımız tamamen yalnız bırakılmış durumda.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com