MB’nin rezervleri yüzde 5 daha eridi

Merkez Bankası verilerine göre, MB'nin resmi rezervleri eylülde bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 79.7 milyar dolara geriledi.

KRONOS 27 Ekim 2020 EKONOMİ

Merkez Bankası'nın 128 milyar doları ucuza kimlere satıldı? Cevabı aranan soru bu.

Merkez Bankası (MB) tarafından hazırlanan Eylül 2020 dönemine ilişkin ‘Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ verilerine göre, resmi rezerv varlıkları eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 6,3 azalarak 36,3 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 3,7 gerileyerek 41,8 milyar dolara indi.

DÖVİZ ÇIKIŞLARI ARTTI

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) eylülde yüzde 0,3 artarak 25,7 milyar dolara çıktı. Bu tutarın 20,6 milyar doları anapara, 5,1 milyar ABD doları faizden oluştu.

YÜKÜMLÜLÜKLER ARTTI

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler eylülde bir önceki aya göre yüzde 26,8 artarak 39,9 milyar dolar oldu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir: 

d MB’nin rezervleri yüzde 5 daha eridi

d MB’nin rezervleri yüzde 5 daha eridi

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com