Kur korumalı mevduatta bir ilk daha

Doların 18,34 TL'ye kadar tırmandığı 20 Aralık 2021'de Türkiye, kur korumalı mevduat ile tanıştı. O günden bugüne 1,5 trilyon TL'ye yakın para KKM'ye yönelmişti.

KRONOS 24 Kasım 2022 EKONOMİ

Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat (KKM) ve Katılma hesaplarındaki para tutarı 18 Kasım 2022 tarihi itibarıyla ilk defa azaldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, 11 Kasım’da sona eren haftada KKM tutura 1 trilyon 470 milyar TL’den 1 trilyon 460 milyon TL’ye geriledi.

Merkez Bankası’nın bugün politika faizini yüzde 9’a indirmişti. 24 Kasım 2022 tarihinden itibaren KKM’de bankalar ile katılım bankaları yüzde 9+yüzde 3 şeklinde faiz ya da kâr payı verebilecek.

KKM’NİN BÜTÇEYE MALİYETİ AZALDI

Ekimde kur korumalı mevduatın bütçeye doğrudan maliyeti 6,7 milyar TL oldu. Son beş ayın en düşük aylık maliyeti olarak kayıtlara geçti.


 

Ekim ayı itibariyle kur korumalı mevduatın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafındaki maliyeti ve vergi muafiyetleri haricindeki toplam yükü 91,6 milyar TL’ye çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kasım ayının başında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda kur korumalı mevduat uygulamasının TCMB’ye maliyetinin Hazine’nin üstlendiği 91,6 milyar TL’den daha düşük olabileceğini söylemişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com