Korona virüsü vakaları, yıllık grip vakalarının üç katına çıktı

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs dünyada 619 binden fazla can aldı, vaka sayısı 15 milyonu geçti. Rakamlara göre salgın, yıllık grip vakalarını sadece 7 ayda üçe katladı.

KRONOS 22 Temmuz 2020 DÜNYA

Son verilere göre dünya çapında koronavirüs (Covid-19)  vaka sayısı 15 milyonu aştı. Son olarak toplam 15,009,213 vaka kaydedildi.  Yedi aylık bu rakamın, yıllık ortalama şiddetli grip vakalarının en az üç katı olduğu belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre ilk yedi ayda Covid-19’a bağlı sebeplerle 616 bin kişi öldü; bu rakam de  bir yılda grip sebebiyle kaydedilen ölümlerin üst sınırında bulunuyor.

Bu hafta başında, dünya çapında sadece üç hafta önce kaydedilen yarım milyon ölüm ve 10 milyon enfeksiyon eşiği aşıldı. Üç haftadan bu yana salgın özellikle ABD, Brezilya, Peru, Meksika, Hindistan ve Güney Afrika’da hızla yayıldı.

İTALYA’DA ÖLÜM ORANI YÜZDE 104,5 ARTTI

İtalya’da yapılan bir çalışmaya göre, ülkede korona virüsü salgınının en kötü ayında kaydedilen ölüm oranı önceki yıllara göre iki katına çıktı.  Pazartesi günü ABD’de Jama Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir rapora göre ise  1 Mart-4 Nisan tarihleri ​​arasında İtalya’da 41 bin 329 kişi Covid-19’a bağlı sebeplerle öldü. Bu rakam, önceki beş yıla kıyasla, ölüm oranında yüzde 104,5’lik bir artışa denk geliyor. İtalya’nın salgından en kötü etkilenen bölgesi Lombardiya’da ölüm oranı yüzde 173’e çıktı. Bölgedeki erkekler arasındaki ölüm oranı ise yüzde 213’e yükseldi.

Çalışmanın sonuçları ayrıca, Covid-19 nedeniyle oluşan ölümlerin, yetkililer tarafından verilen bilgilerden önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösteriyor. Resmi rakamlara göre, Nisan başında 15 bin kişi Covid-19’a bağlı olarak hayatını kaybetti. Ancak, uzanlar toplam ölümlerde 5 binden fazla bir açık olduğunu, bu kişilerin de koronaya bağı olarak ölmüş olabileceğini belirtti.

BREZİLYA’DA VAKA SAYILARI SADECE BİR GÜNDE İKİYE KATLANDI

ABD pandemiden en kötü etkilenen ülkeler arasında olmaya devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi Salı günü ülkede 3.84 milyondan fazla vaka olduğunu açıkladı, ülkede dün itibariyle ölüm sayısı 141 bin 100’e yükseldi.

Dünyada vaka ve ölüm sayıları bakımından ikinci sırada, Latin Amerika’nın en kalabalık ve en büyük ülkesi Brezilya yer alıyor. Brezilya, Salı günü 24 saat içinde 41 bin 008 yeni enfeksiyon bildirdi, bir önceki gün bildirilen vaka sayısı 20 bin 257 olmuştu. Ülkede yeni vaka sayıları sadece bir gün içinde ikiye katlandı.  Brezilya Sağlık Bakanlığı’na göre, ülkede toplam korona virüs vakası sayısı 2 milyonun 159 binin üzerine çıktı. Resmi verilere göre ülkede 81 bin 597 kişi virüs nedeniyle öldü.

Avrupa’da ise İngiltere, korona virüs pandemisinden en ciddi şekilde etkilenmeye devam ettiği ülkelerin başında. Sağlık Bakanlığı’na göre, Covid-19 testi pozitif çıktıktan 45 bin 422 kişi yaşamını yitirdi.  Kayıtlara göre 295 bin 814 kişi enfekte oldu.

Resmi bilgilere göre, İspanya’da vaka sayısı 266 bin 194, salgına bağlı olarak ülkede  28 bin 424 kişi öldü.

Avrupa’nın en çok etkilenen üçüncü ülkesi olan İtalya’da, Sağlık Bakanlığı’na göre enfekte olanların sayısı 244 bin 752’e çıktı. İtalya’da bu zamana kadar virüs 35 bin 73 can aldı. (KRONOS DÜNYA)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com