Hutbede ‘doktorları öldürmez misin sen? diyen imama tepki yağdı

Konya'da bir imamın cuma hutbesinde greve giden doktorları açıkça hedef göstermesine tepki yağdı. Tepkilerin ardından Diyanet bir açıklama yaparak görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

KRONOS 08 Temmuz 2022 GÜNDEM

Konya’da bir imamın cuma hutbesinde Dr. Ekrem Karakaya’nın görevi başında öldürülmesinin ardından greve giden doktorları suçlayarak açıkça hedef göstermesine tepkiler çığ gibi yağdı. Tepkilerin ardından Diyanet bir açıklama yaparak soruşturmanın başlatıldığını duyurdu.

Diyanet tarafından yapılan açıklamada, “Konya’da bir imamın sağlık çalışanlarıyla ilgili söylediği yakışıksız sözler içeren görüntüler hakkında soruşturma başlatıldı. Bir müfettişimiz Konya’ya gönderildi” ifadeleri kullanıldı.

Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yapılan açıklamada, “Bir din görevlisinin ağzından çıkan bu sözler; şiddete, cinayete, hatta katliama çağrı niteliğindedir!” denildi. Birlik, Diyanet’i ve adli makamları derhal harekete geçirmeye çağırdı.

Konya’daki imamın “İğne yapılacak, doktor da dedi ki ‘Bugün grevdeyiz.’ Öldürmez misin sen, dövmez misin, sövmez misin?” sözleri tepkilere neden oldu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de imamın sözleri sonrası, “İktidar ‘Sen hastaneden boş döndün, öldürmez misin sen?’ diyebilecek kadar alçalan imamı suça azmettirmekten derhal açığa alıp yargılamadığı sürece cinayetlerin gerçek failidir” tepkisini gösterdi.

‘MİLLET NASIL BÖLÜNÜRÜN VİDEOSU’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem ise “Millet nasıl bölünür, nasıl birbirine kırdırılırın videosu! İşte gerçek beka sorunu! İmam: İğnen yapılmazsa doktoru öldürmez misin?” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, “Konya Şehir Hastanesinde bir doktor, alçakça şehit ediliyor. Aynı Konya da bir imam, hak arayan doktorlar için ‘sen olsan öldürmezmisin’diye vaaz veriyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ses versene. İmam efendi! Bak gör de doktorluk olma. Gerçi o doktorlar insan evladı” diye tepki gösterdi.

‘HOCA EFENDİ SEN AKILLI OL’

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da şunları söyledi:

“Hoca efendi, sen akıllı ol. Doktorlara karşı şiddeti meşrulaştıracağın yere cemaate doktorların isyan etmesine neden olan ortamı ortadan kaldırmaları konusunda telkinde bulun. Kediyi uyandırmamak için elbisesini kesen Hz. Muhammed’in çizgisinden ne kadar uzaksınız…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com