Konut fiyatlarında 14 yılın en sert düşüşü

Covid-19 salgını ve faiz indirimleri döneminde rekor üstüne rekor kıran konut fiyatlarında ibre tersine döndü. Faizler arttıkça fiyatlar aşağı iniyor.

KRONOS 01 Ağustos 2023 EKONOMİ

Başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) olmak üzere önde gelen merkez bankalarının enflasyonu düşürme için faiz silahını çekmesi emlak piyasasını vurdu.

Konut fiyatlarında ralli biterken, her geçen ay bir önceki ayı aratır oldu. İngiltere’de konut fiyatları  yüzde 3,80 azalarak, 14 yılın en sert düşüşünü kaydetti.

ORTALAMA EV FİYATI 261 BİN STERLİN

Konut finansman kuruluşu Nationwide’den yapılan açıklamada konut fiyatlarının temmuz ayında aylık yüzde 0,20 azaldığı belirtildi. Ortalama bir konutun fiyatı yaklaşık 260 bin 828 sterlin seviyesine geriledi.

Nationwide Başekonomisti Robert Gardner politika faizindeki artışın ev sahibi olma planı yapan tüketicilerin karar vermesini giderek daha zor hâle getirdiğini belirtti.


 

İngiltere Merkez Bankası (BoE), enflasyonun mayısta yüzde 8,70’in üzerinde kalmasının akabinde 50 baz puan artışa giderek politika faizini yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkarmıştı. BoE’nin 25 baz puanlık artışı masada tuttuğu belirtiliyor. z

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com