Dolarda yeni ralli başladı

Avrupa Birliği'nin "tahliye edin" çağrılarına rağmen işadamı Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verilmesi döviz piyasalarında tansiyonu yeniden yükseltti.

KRONOS 26 Kasım 2021 EKONOMİ

Gezi Davası’nın tutuklu tek sanığı işadamı Osman Kavala beklentilerin aksine tutuklu kalmaya devam edecek. Bugün görülen duruşmada “tutukluluğa devamı” kararı verilmesi ile birlikte dolar hızla 12,62 TL’ye kadar yükseldi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’in Menemen ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada “Bize diz çöktüremeyeceksiniz, faizler inecek.” sözleri de yükselişte etkili oldu.

Türkiye saati ile 17.55 itibarıyla 1 dolar 12,43 TL’den işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro ise 14,04 TL’ye yükseldi. İngiliz Sterlini 16,66 TL, İsviçre Frangı 13,51 TL oldu

ÇEYREK ALTIN 1.174 TL’YE ÇIKTI

Borsa İstanbul’un (BİST) manşet endeksi BİST 100 ise, yüzde 2,50 değer kaybederek, 1.774 puana geriledi. Euro/dolar paritise 1,12 seviyesine inerken, 24 ayar altının gramı 724 TL’ye çıktı.

Çeyrek altın 1.174 TL’den, yarım altın 2 bin 361 TL’den, Cumhuriyet altını 4 bin 812 TL’den ve 22 ayar bileziğin gramı 650 TL’den satılıyor. 999 ayar has gümüşün gramı fiyatı 9,47 TL oldu.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi bugün görülen duruşmada savcı tutukluluğunu devamını talep etmişti. Mahkeme heyeti de oy çokluğu ile “tutukluğa devam” kararı verdi.

“Adil yargılanma imkânı kalmadı.” diyen Kavala duruşma salonuna gelmeyi reddetmişti. Kavala, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEBGİS) vasıtası ile ifade vermeyi kabul etmedi.

AVRUPA KONSEYİ MÜEYYİDE KARARI ALMIŞTI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) daha önce “Osman Kavala’yı derhal tahliye edin” kararı vermişti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) AİHM kararının gereğinin yerine getirmesi için Türkiye’ye 30 Kasım 2021 tarihine kadar süre vermişti.

30 Kasım’a kadar Kavala’nın tahliye edilmemesi hâlinde Türkiye’nin müeyyide ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.


 

Kavala, 2017 yılından bu yana İstanbul Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Hakkında ilk Gezi Davası’nda beraat kararı verilen Kavala hakkında tahliye günü yeni soruşturma açılmıştı. AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarına göre Kavala’nın tutukluğunda “kişi güvenliği ve hürriyeti” ihlal edildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kavala için, “George Soros (ünlü milyarder) artığı.” ifadelerini kullanmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com