Japonlar krizi fırsata çevirdi

Borsalar geçen hafta yeni tip koronavirüsün (Covid-19) omikron varyantına dair endişelerle sert düşmüştü. Aynı dönemde Japon yatırımcılar hisse senetlerine hücum etti.

KRONOS 09 Aralık 2021 EKONOMİ

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında omikron endişeleriyle borsalar sarsılırken, Japon yatırımcılar herkesin aksine hisse senetlerini dipten topladı. Japonlar 3 Aralık haftasında toplam 1,2 trilyon yen (10,7 milyar Amerikan Doları) tutarında yabancı şirketlerin hisse senetlerini satın aldı.

T&D Varlık Yönetimi Baş Stratejisti Hiroshi Namioka, gerçekleştirilen alımların bir kısmının hisse fiyatlarının sert düşmesinin akabinde portföylerin yeniden dengelenmesi maksadıyla olabileceğini belirtti.

Japonya hisselerini içermeyen MSCI Kokusai Endeksi geçen hafta yüzde 5 düşüş kaydettikten sonra bu hafta yeniden 3 bin 200 seviyesine tırmandı.

GÖZLER DOLARIN PATRONU FED’DE

Piyasalar omikron varyantının risk iştahını baskılamasıyla geçen hafta hızlı bir düşüş yaşamıştı. Barclays ve Morgan Stanley gibi kurumlar ise omikron varyantı ve Amerikan Merkez Bankası (Fed) politikalarının piyasaları nasıl etkileyebileceğine dair farklı görüşlere sahip.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Fed Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) 14-15 Aralık tarihlerinde faiz kararı için toplanacak. Barclays stratejistleri, Fed’in açıklamalarının şahinleşmesinin de omikron varyantının da hisselerdeki ralliyi durduramayacağına işaret etmişti.

Morgan Stanley hisse senetleri için en büyük risk faktörünün omikron varyantı değil, Fed’in atacağı adımlar olduğunu belirtmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com