‘İsrail istihbaratı Hamas saldırısını tatbikat sandı, Netanyahu’yu uyandırmadı’

NYT, İsrail'in iç istihbarat örgütü Şin Bet'in Hamas'ın ilk saldırısını ciddiye almadığı ve bir tatbikat olarak değerlendirdiğini yazdı. Bu nedenle İsrail istihbaratı, Başbakan Netanyahu'yu uyandırmamış.

KRONOS 30 Ekim 2023 DÜNYA

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ saldırısına ilişkin İsrail istihbaratına yönelik tartışmaları alevlendirirken, ABD merkezli The New York Times (NYT) gazetesinden yeni bir iddia geldi.

ABD basını İsrail’in iç istihbarat örgütü Şin Bet’in saldırı ilk başladığında bunun Hamas’ın bir tatbikatı olup olmadığına uzun süre karar veremediğini iddia etti. Bu nedenle Şin Bet’in konuyla ilgili bilgi vermek için Başbakan Netanyahu’yu uyandırmadığı ifade edildi.

NYT’nin haberine göre, Şin Bet Başkanı Ronen Bar, geniş çaplı saldırının başladığı 7 Ekim Cumartesi sabahı yerel saatle 03.00 sıralarında gördüklerinin ‘Hamas’ın tatbikatlarından biri olup olmadığı konusunda’ bir yargıya varamadı. Şin Bet yetkileri, o sabah merkez ofislerinden Gazze Şeridi’ndeki Hamas eylemlerini takip ediyordu. Hamas’ın ‘savaşa girme niyeti olmadığına’ ikna olan İsrail iç istihbaratı Şin Bet tarafından başta ‘yalnızca bir gece tatbikatı’ olarak değerlendirildi.

‘SALDIRI CİDDİYE ALINMADI’

İsrail istihbaratı, yaklaşık bir yıl önce bunu ‘boşuna çaba’ olarak değerlendirerek Hamas mensuplarının el telsizlerini dinlemeyi bırakmıştı. NYT’ye göre, İsrail böyle bir karar almış olmasaydı, o gece saldırı hazırlığına verecekleri yanıt da farklı olabilirdi.

Öte yandan, saatler ilerledikçe Şin Bet Başkanı Ronen Bar, Hamas’ın ‘küçük çaplı bir saldırı teşebbüsünde bulunabileceğini’ değerlendirerek bu endişesini üst düzey generallerle görüşerek ‘Tekila’ ekibi olarak bilinen bir grup ‘elit terörle mücadele gücünün’ İsrail’in güney sınırında konuşlandırılması emrini verdi. Üç İsrailli savunma yetkilisinin paylaştığı bilgilere göre, saldırı başlayana kadar hiç kimse durumun Başbakan Benjamin Netanyahu’yu uyandıracak kadar ciddi olduğuna inanmadı.


 

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 311’i asker 1400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5 Filistinlinin öldürüldüğünü, 20 bin 242 kişinin yaralandığını bildirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com