İhracatçılardan hükûmete çağrı: Üretim durmak üzere

Doların dün Türk Lirası karşısında yüzde 10'dan fazla değer kazanması ticaretin yanı sıra üretime de darbe vurdu.

KRONOS 24 Kasım 2021 EKONOMİ

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmanın ihracatçıları da tedirgin ettiğini kaydetti.

“Ticari hayat çok gerildi, İhracatçılar olarak fiyat veremiyoruz, mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere.” diyen Eskinazi, “Türk ekonomisinde ham madde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli. Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir dalga değil.” uyarısında bulundu.

“BANKALAR KREDİ VEREMEZ NOKTAYA GELECEK”

İşletmelerin özsermayelerinin eridiğini belirten Eskinazi, “Kahin olmaya gerek yok. Bundan sonraki safhada bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Gelinen nokta iş dünyasının çözüm bulabileceği noktayı çoktan geçti. Acil önlem alınmalı. Politikacılar birlikte çözüm üretmeli.” çağrısında bulundu.


 

Türkiye’nin ihracatla büyüme modelini seçtiğini ifade eden Eskinazi, “Son 1 yıllık dönemde 216 milyar dolar döviz kazandırdık. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde ihracatımızı 300 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz. Kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında değer kazanmasından ihracatçıların mutlu olduğu ile ilgili bir yanlış algı var. Biz Türkiye’nin bir parçasıyız, Türkiye’nin eli kanarsa bizim de kanar.” diye konuştu.

Eskinazi, “Merkez Bankası’nın arka arkaya aldığı faiz indirimi kararları ateşin üzerindeki külü kaldırdı. Acil soğutma önlemleri alınmalı, dövizin ateşi söndürülmeli.” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com