Hendek davasında fabrikanın iki patronuna 16 yıl 3 ay hapis cezası

Tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak Hasan Ali Velioğlu'nun tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, diğer tutuklu sanık Yaşar Coşkun'un bu halinin devamına hükmetti.

KRONOS 28 Şubat 2022 GÜNDEM

Sakarya’nın Hendek ilçesinde, 7 işçinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin davada fabrikanın sahipleri Yaşar Coşkun ve Ali Rıza Ergenç Coşkun’a “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 16 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Hendek’te 7 işçinin öldüğü ve 127 işçinin yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamaya ilişkin davada mahkeme kararını açıkladı.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Ferizli ilçesinde bulunan cezaevi kampüsündeki salonda görülen duruşmada, tutuklu yargılanan fabrika sahiplerinden Yaşar Coşkun ile Hasan Ali Velioğlu tutuksuz sanıklar fabrika sahiplerinden Ali Rıza Ergenç Coşkun. ile Erşan Öztürk, Asiye Angın, Aslı Bozkurt tutuksuz müşteki sanık Ahmet Çağrıcı ve taraf avukatları hazır bulundu.

Sanıkların son sözlerinin sorulmasının ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Heyet, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan sanıklar fabrika sahiplerinden Yaşar Coşkun ve Ali Rıza Ergenç Coşkun’u 16 yıl 3 ay, Hasan Ali Velioğlu’nu 12 yıl 6 ay ve tutuksuz sanıklar Erşan Öztürk, Asiye Angın, Aslı Bozkurt ve Ahmet Çağrıcı’yı 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak Hasan Ali Velioğlu’nun tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, diğer tutuklu sanık Yaşar Coşkun’un bu halinin devamına hükmetti.

DİĞER İSİMLERDE CEZALANDIRILDI

Mahkeme, davada yargılanan iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt’a, sorumlu personel Ahmet Çağrıcı’ya, genel ustabaşı Erşan Öztürk’e, fabrika sorumlu müdürü Asiye Angın’a ‘Bilinçli ve taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 6 yıl 8’er ay, genel ustabaşı Hasan Ali Velioğlu’na ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine karar verdi.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com