HDP’den kanun teklifi: 8 Mart resmi tatil olsun

KRONOS 05 Mart 2020 GÜNDEM

ANKARA – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaştıkça bu günle ilgili etkinlik haberleri, anmalar ve yürüyüş programları da belli olmaya başladı. HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise bu günün resmi tatil ilan edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir kanun teklifi verdi. Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunan İmir, 17.03.1981 Tarih ve 2429 Sayılı Bayram ve Genel Tatiller Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle bunun mümkün olduğunu açıkladı.

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi için verdiği kanun teklifinin gerekçesinde, “Yüzyıllardır haksızlığa, hukuksuzluğa, eşitsizliğe ve cinsiyetçiliğe karşı direnen kadınlar her 8 Mart’ta alanlarda mücadele ederek seslerini yükseltmektedirler. Kadınlar 8 Mart’ta dünyanın her yerinde alanlara çıkarak; toplumsal, siyasal, sosyal, ekonomik, hukuki, idari gibi pek çok alanda var olan eşitsizliklere dair haklarını ve özgürlük taleplerini dile getirmektedir.” ifadelerini kullandı.

“KADIN HAKLARINDA GELİNEN NOKTAYI DÜŞÜNDÜREN ANLAMLI BİR GÜN”

Gerekçede 8 Mart’ın tarihçesine ve dünya emekçi kadınları nezdindeki önemine işaret eden HDP’li İmir, Türkiye’de de kadınların her 8 Mart’ta, erkek egemen sistem ve kadınların her alanda yaşadığı ayrımcılık, şiddet, baskı ve hak ihlallerini sorguladığını kaydetti. İmir, “Günümüzde Dünya Kadınlar Günü, kadınlar açısından daha farklı anlamlar taşımaktadır. Artık 8 Mart, kadın hakları açısından bu günlere nasıl gelindiğinin hatırlanmasını sağlayan özel bir gündür. Dünya genelinde kadın hakları alanında son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa bile kadınlar açısından birçok sorun halen çözülebilmiş değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

PEK ÇOK ÜLKEDE RESMİ TATİL

Dünyada “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nün, Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Moldova’nın da bulunduğu pek çok ülkede resmi tatil günlerinden biri olarak kabul edildiğini belirten İmir, “Kadınlar yaşadıkları tüm sorunları bugün vasıtasıyla yüksek sesle dile getirebilmektedir. 8 Mart’ın TBMM tarafından ‘Dünya Kadınlar Günü’ adıyla resmi tatil olarak ilan edilmesi kadınlar açısından büyük önem taşımaktadır. Bu Türkiye’de bütün kadınlar için çok önemli bir kazanım olacaktır.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com