HDP uyardı: İktidar, kaybetme paniği ile tehlikeli senaryolara başvurabilir

HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, "İktidarın kaybetme paniği ile tehlikeli senaryolara başvurma ihtimalinin yüksek olduğunu" söyleyerek savaş hazırlıklarının söz konusu olduğu uyarısı yaptı.

KRONOS 17 Temmuz 2022 GÜNDEM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Olağan Kongresi’nde seçilen Parti Meclisi, Ankara Balgat’ta bir araya geldi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, burada yaptığı konuşmada iktidarın kaybetme paniği ile tehlikeli senaryolara başvurma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Sancar, “Çoklu kuşatmalarla karşı karşıyayız. Bizleri dar alana hapsetme ve mümkünse tasfiye etme planları kesintisiz sürüyor.” diyerek şöyle konuştu:

‘KANLI VE KİRLİ KISIR DÖNGÜYÜ KIRMAYA KARARLIYIZ’

“Çöktürme planlarını boşa çıkardık, kuşatma hamlelerini kırdık, yolumuza devam etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.
Biz, ortak vatanda bir arada barış içinde yaşamanın şartlarını hayata geçirecek tek partiyiz. Bu ülkede demokratik cumhuriyeti, eşit yurttaşlık ve özgürlük temelinde inşa etme potansiyeli ve iradesi olan tek partiyiz. Çözüm gücümüz bizim siyasal programımızdan geliyor. HDP’nin yer almayacağı herhangi bir denklem ve senaryo, bu ülkeyi yeni bir başlangıca taşıyamaz. Sadece yüz yıldır devam eden ve çoğu zaman çöküşlerle noktalanan kanlı ve kirli kısır döngünün yeniden üretilmesini sağlar. Biz bu kanlı ve kirli kısır döngüyü kırmakla kararlıyız.”

‘SAVAŞ HAZIRLIKLARI SÖZ KONUSU’

Önümüzdeki dönem iktidarın kaybetme paniği ile tehlikeli senaryolara başvurma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Sancar, “Savaş hazırlıkları söz konusu. Suriye özellikle Rojova’ya işgal saldırısı gündemde. Kürtlerin her alanda kazanımına yönelik saldırılar da bu iktidarın varlığını sürdürebilmesinin en önemli yolu olarak görülüyor. Bizler Demokrasi İttifakı’nı her alanda savaş planlarına karşı barış ittifakı olarak kurmak zorundayız. Halkın iradesini rehin alma planı da görülüyor. Kaos planını boşa çıkaracak en önemli şey bizlerin kararlı bir demokrasi mücadelesini en geniş kesimlerle kurabilmemizden geçiyor.” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com