Hamile Ayşe Karaduran’ın tutuklanması Meclis gündeminde: ‘Yaşam hakkının ihlali değil mi?’

HDP’li Züleyha Gülüm, verdiği soru önergesiyle 17 haftalık hamile olduğu halde tutuklanarak cezaevine konulan Ayşe Karaduman’ı Meclis gündemine taşıdı. Gülüm, Adalet Bakanı Bozdağ’a “Ayşe Karaduran’ın gebeliğine ilişkin olası komplikasyonların sorumlusu kim olacaktır?” sorusunu yöneltti.

KRONOS 24 Mayıs 2022 Genel

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm, 17 haftalık gebe olan Ayşe Karaduran’ın tutuklanmasına ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

17 haftalık gebe olan Ayşe Karaduran’ın 20 Mayıs 2022 tarihinde tutuklanarak Şanlıurfa T Tipi 2 No’lu Hapishanesi’ne gönderildiğini aktaran Gülüm, “Gebe kadınların tutuklanması ve infaz ertelemelerinin yapılmamasından anlaşıldığı gibi, iktidarın torba kanunlarda değiştirdiği lehe sayılabilecek yasalar bile yine bizzat iktidar denetimdeki yargı tarafından toplumun bazı kesimleri açısından uygulanmayarak yasalar önünde eşit yurttaşlık hakkı tamamen hiçe sayılmaktadır” ifadelerini kullandı.

YASAYI HATIRLATTI 

Gülüm, 15.04.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü giren İnfaz Kanunu ve Bazı Kanunlarda yapılan değişiklik maddesine göre; Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 109. Maddesinde “… gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren 6 ay geçmemiş bulunan kadın şüphelinin tutuklanması yerine adli kontrol altına alınmasına karar verilebilir’ denilmiştir. Yine5275sayılı Ceza İnfaz Kanunu’nun 16/ 4 ile “hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren bir yıl altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır” denildiğini hatırlattı.

‘DÜŞMAN SİYASETİNİN SONUCU’

Züleyha Gülüm, “Buna rağmen gerek basında gerekse de sosyal medyada birçok gebe veya yeni doğum yapmış kadının tutuklandığı haberi kamuoyunun gündemindedir. Adli kontrol kararı verilebileceği kanunda açıkça belirtilmişken kadınlar hakkında tutuklama kararlarının verilmesi erkek egemen yargı zihniyetinin ve düşman siyasetinin bir sonucudur” ifadelerini kullandı.


 

HDP’li Züleyha Gülüm’ün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yönelttiği sorular şöyle:

‘HEM ANNE HEM DE BEBEK AÇISINDAN YAŞAM HAKKININ İHLALİ DEĞİL Mİ?’

-CMK 109. Maddesinde gebe kadınların tutuklanması yerine adli kontrol altına alınmasının öncelenmesine rağmen Ayşe Karaduran niçin tutuklanmıştır?

-17 haftalık gebe olan ve düzenli doktor kontrolü altında olması gereken Ayşe Karaduran’ın tutuklanması hem kendisi hem de bebek açısından sağlık hakkının ve yaşam hakkının ihlali değil midir?

-Ayşe Karaduran’ın gebeliğine ilişkin olası komplikasyonların sorumlusu kim olacaktır?

-Türkiye’deki son 2 yılda gebe olduğu halde tutuklanan kaç kadın vardır?

-İnfaz Kanunu’nun açık hükmüne rağmen gebe olmasına rağmen infazı ertelenmeyen kaç kadın mahpus vardır?

-Bakanlık olarak, tutuklanan gebe kadınlar ve mahpus gebe kadınlara yönelik hak gasplarının engellenmesine ilişkin bir girişiminiz olacak mıdır?

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com