Fişleme için kanuni kılıf bulundu, DEVA “anayasaya aykırı” dedi

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu teklifinin geçen hafta TBMM Genel Kurulu'nda reddedildiğini belirten DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Meclis İç Tüzüğü'ne göre reddedilen bir teklifin 1 yıl içinde tekrar oylanamayacağını ifade etti.

KRONOS 08 Nisan 2021 GÜNDEM

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, geçen hafta muhalefet partilerinin oyları ile reddedilen, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı kararı ile yeniden görüşülmesi oylandıktan sonra kabul edilen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

Yeneroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile müttefiki Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) istedikleri kanunu geçirmek için TBMM İç Tüzüğü’nün hiçe saydığını belirtti.

Yeneroğlu, “Geçen hafta Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu teklifi Meclis’te oylandı. İktidar partisi milletvekilleri Genel Kurul’da değildi ve teklif reddedildi. Meclis’te reddedilen kanun teklifleri Meclis İç Tüzüğü’ne göre aradan 1 yıl geçmedikçe yeniden görüşülemez. Ancak maalesef Anayasa ve iç tüzük hiçe sayılarak oylama tekrarlattırıldı ve hukuka aykırı biçimde kanunlaştırıldı.” diye konuştu.


 

Kanunun içerik yönünden de sorunları bulunduğunu ifade eden Yeneroğlu, “Biz DEVA Partisi olarak memuriyete girişte güvenlik soruşturmasını zorunlu buluyor ve destekliyoruz. Ancak sınırların belli olması gerekir. Çünkü sınırları çizilmemiş soruşturmalar fişlemeye yol açacaktır.” dedi.

“HEM USÛLEN HEM DE ESASTAN ANAYASAYA AYKIRI”

Yeneroğlu iktidarın çıkardığı kanunda güvenlik soruşturmasının Milli İstihbarat Teşkilatı’na soruşturma yetkisi tanındığına işaret ederek, “Ancak açıkça kimlere yapılacağı belirtilmemiştir. Tarafsız olması gereken cumhurbaşkanına tek başına karar yetkisi verilmiştir. Sıradan memur alımlarında bile partizanlığın hâkim olduğu bir düzen oluşturulabilecektir. Bu yüzden hem usulden hem esastan bu kanun anayasaya aykırıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com