Dolar rallisi için tarih verdi

Merkez Bankası'nın dolar yaması dikiş tutmuyor. Seçimin akabinde dolarda ve faizde ralli bekleyen yabancı finans devleri arasına JPMorgan da dâhil oldu.

KRONOS 15 Nisan 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz piyasalarına doğrudan müdahale anlamına gelen hamlelerine rağmen dolar serbest piyasada 20 Türk Lirası’nın eşiğine geldi.

14 Nisan Cuma günü Ankara başta olmak üzere pek çok şehirde bazı döviz bürolarında dolar 20,15 TL’ye kadar çıktı.

TCMB‘nin İstanbul Kapalıçarşı‘dan efektif (nakit) döviz toplamaya başlaması üzerine bankaların da şubelere efektif döviz toplama kampanya talimatı vermesi piyasadaki nakit döviz açığını gözler önüne serdi.

“SEÇİMDEN SONRA DOLAR 25 TL’YE KADAR TIRMANABİLİR”

Bankaların döviz açığı 12 milyar dolara yaklaşırken, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından JPMorgan, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nin akabinde döviz kurlarının hızlı yükselebileceğine işaret etti.

JPMorgan’ın son raporunda seçimin akabinde döviz kurlarına ve faizin seyrine dair tahminlerine yer verildi.

“Türkiye: 14 Mayıs’taki Seçimlerin Piyasa Etkileri” başlıklı raporda seçimi kim kazanırsa kazansın mevcut para ve maliye politikalarının değişeceği belirtildi.

2023’ün ikinci yarısında faiz artışı ve harcamaları kısmak gibi makro ihtiyati adımların kaçınılmaz hâle geldiği vurgulandı.

JPMorgan’a göre, seçimin akabinde “ortodoks politikalar” diye bilinen ve enflasyonu düşürmek için faiz artışı anlamına gelen politikalara dönülse dahi oynaklık (volatilite) sebebiyle TL’de değer kaybı kaçınılmaz.


 

Kritik raporda şirketlerin döviz talebi ve Merkez Bankası’nın rezervlerini artırma hedefi gibi etkilerle doların 24 TL-25 TL seviyelerine tırmanabileceğinin altı çizildi

Rapordaki tespitler arasında “Sonrasında ortodoks makroekonomik politikalara dönülecek bir senaryoda TL’de gerçek bir değer kazancı temayülü görülebilir.” tespiti dikkati çekti.

“MERKEZ BANKASI FAİZİ YÜZDE 30’A ÇIKACAK”

5-10 yıllık tahvil getirilerinde adil değerin sırasıyla yüzde 26 ve yüzde 33 olduğuna işaret edildi.

Aynı raporda, “Enflasyon hedefli Ortodoks politikalara dönüş senaryosunda faizler yüzde 25 ile zirveyi görebilir. Mevcut makroekonomik politikaların sürmesi hâlinde tahvil getirilerinde seçim sonrası çok değişim beklemiyoruz, devamında ise ılımlı yükseliş olabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

JPMorgan‘ın analistleri, ortodoks politikalara dönülmesi hâlinde TCMB’nin 2023 yılının 3’üncü çeyreğinde politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 30’a yükseltmesini bekliyor.

Raporda, “Faizin yüzde 40’a yükselme ihtimali de gözardı edilemezi. 3’üncü çeyrekte yeterli faiz artışı olmazsa makro dengesizlikler artabilir ve daha fazla faiz artışını gerektirebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com