‘İran’ın İsrail’e saldırmasında endişelenilmesi gereken ihtimal…’

Gazeteci Fehmi Koru: "ABD’nin ve Batılı ülkelerin İsrail yanında bütün güçleriyle yer alması dünyayı cehenneme çevirecek başka gelişmeleri de tetikleyebilir. Esas endişe edilmesi gereken bu ihtimaldir."

KRONOS 14 Nisan 2024 GÜNDEM

İran’ın yedi askerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Suriye’deki başkonsolosluğuna saldırı sonrası İsrail’e misilleme yaparak yanıt vermesi endişeleri de beraberinde getirdi. Dün gece Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamaya göre, İran, İsrail’e hava saldırısı başlattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde İran’dan “Konu kapanmıştır. Ancak bir daha hata yaparlarsa yanıtımız daha ağır olacak” açıklaması gelse de İsrail-İran arasındaki gerginliğin bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği merak ediliyor.

Gazeteci-yazar Fehmi Koru, bugünkü yazısında bundan sonra neler olabileceğine dikkat çekti ve “ABD’nin ve Batılı ülkelerin İsrail yanında bütün güçleriyle yer alması dünyayı cehenneme çevirecek başka gelişmeleri de tetikleyebilir. Esas endişe edilmesi gereken bu ihtimaldir. İran ile İsrail’in taraf oldukları bir savaşa kayıtsız kalamayacak ve bulundukları yerlerde tarafları rahatsız edecek eylemlere kalkışabilecek gruplar mutlaka çıkacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Koru’nun yazısından öne çıkanlar şöyle:

“Esas sorun, İsrail ile İran arasında baş gösterecek çatışmacı ortamın bu iki ülkeyle sınırlı kalmayacağının bilinmesinde.

Washington günlerden beri çatışma başlaması ihtimalini gündemde tutarken, öyle bir durumda bütün gücüyle İsrail’in yanında yer alacağını ilan edip duruyor.

İHA saldırısı başladığı duyulur duyulmaz, Joe Biden, hafta sonu tatilini iptal edip Washington’da kaldı.

Gazze’ye yönelik savaşında İsrail’i yalnız bırakmayan Batı ülkelerinin bu kez de onun yanında yer almaları beklenebilir.

İran’ın İHA ve muhtemelen füze saldırısına İsrail nasıl bir cevap verecek?

‘Demir kubbe’ adını taşıyan hava savunma sistemi var İsrail’in; o sistem Gazze’den ve Lübnan’dan gönderilen İHA’lar ile füzeleri etkisiz hale getirmeye yetiyordu. İran füzelerine karşı ‘Demir kubbe’ ne kadar etkili olabilir?

İSRAİL’İN KARŞI PLANLARI VARDIR

İsrail’in de, tıpkı İran gibi, iki ülkeyi çatışma noktasına getirecek muhtemel gelişmelere karşı planları olduğunu tahmin etmek zor değil.

ABD’nin ve Batılı ülkelerin İsrail yanında bütün güçleriyle yer alması dünyayı cehenneme çevirecek başka gelişmeleri de tetikleyebilir. Esas endişe edilmesi gereken bu ihtimaldir.

İran ile İsrail’in taraf oldukları bir savaşa kayıtsız kalamayacak ve bulundukları yerlerde tarafları rahatsız edecek eylemlere kalkışabilecek gruplar mutlaka çıkacaktır.

Beni şahsen rahatsız eden bir ayrıntı da şu: İki ülkenin dini kültürlerinde dünyanın sonunu da getirecek birer ‘kurtarıcı’ bekleme inancı bulunuyor. Dindar Yahudiler ‘Mesih’ bekliyorlar, Şiiler de ‘Mehdi’ inancına sahipler. Bu iki inanç, beklenen kurtarıcının çatışmacı bir ortamda ortaya çıkacağına dayanıyor.

Dünden beri rahatsızlığım son safhada.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com