Erdoğan’a: ‘Yüksek faiz ihanettir’ diyordunuz, şimdi ne oldu?

Merkez Bankası'nın faiz artırma kararını değerlendiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben "Fakirleşmesine sebep olduğunuz milletimize de bir açıklama yapmak zorundasınız. Yüksek faiz vatana ihanettir' diyordunuz, Şimdi ne oldu?" diye sordu.

KRONOS 20 Kasım 2020 GÜNDEM

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, AKP hükûmetinin Merkez Bankası'ndaki yedek akçeye kadar harcadığını söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MB’nin faiz artırımı kararını değerlendirdi. Erdoğan’a hitaben konuşan Babacan, “‘Yüksek faiz vatana ihanettir’ diyordunuz, şimdi ne oldu?” ifadelerini kullandı.

‘MB, ‘YÜKSEK FAİZ ENFLASYONU DÜŞÜRECEK’ DİYOR’ 

Merkez Bankası’nın yaptığı “Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir” açıklamasını yorumlayan Babacan, “Tercüme edelim; parasal sıkılaştırma demek, faizi artırmak demektir. Merkez Bankası diyor ki; ‘faizi epeyce yükselttim, enflasyon düşene kadar da yüksek tutacağım’ diyor. Yani yüksek faiz enflasyonu düşürecek diyor” diye konuştu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Erdoğan’a: ‘Yüksek faiz ihanettir’ diyordunuz, şimdi ne oldu?

d Erdoğan’a: ‘Yüksek faiz ihanettir’ diyordunuz, şimdi ne oldu?

 

BABACAN’DAN ERDOĞAN’A: AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDASINIZ

Güncel ekonomik ve finansal gelişmeleri DEVA Partisi Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında değerlendiren Babacan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi:

“‘Vatanı satmak, yüksek faizle, yüksek enflasyonla, kötü yönetimle, ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur’ dediniz, siz ‘enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler bilsin’ dediniz. Siz, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce ‘siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle nasıl uğraşılır göreceksiniz’ dediniz. Fakirleşmesine sebep olduğunuz milletimize de bir açıklama yapmak zorundasınız” ifadesini kullandı. Babacan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘NEDEN YANLIŞTA ISRAR ETTİNİZ, NİÇİN PARAMIZI PUL ETTİNİZ?’

“Merkez Bankası, dün politika faizini yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti. Yani iki ayda Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 6,75 artmış oldu. Şu anda Türkiye, dünyada en yüksek politika faizi uygulayan ülkelerden birisi oldu.

Siz ‘enflasyonun anası da babası da faizdir’ dediniz. Eğer bugün yıllardır savunduğunuz bu tezin çöktüğü kabul ediliyorsa -ki faiz artırımı bu anlama gelmektedir- niçin bugüne dek bu yanlışta ısrar ettiniz? Niçin paramızı pul ettiniz? Bu milletin alın teriyle yıllardır biriktirdiği 130 milyar doların üzerindeki döviz rezervini iki yılda niçin ve ne uğruna heba ettiniz? Niçin döviz rezervimizi ‘eksi 39 milyar dolara’ düşürdünüz?”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Erdoğan’a: ‘Yüksek faiz ihanettir’ diyordunuz, şimdi ne oldu?

d Erdoğan’a: ‘Yüksek faiz ihanettir’ diyordunuz, şimdi ne oldu?

d Erdoğan’a: ‘Yüksek faiz ihanettir’ diyordunuz, şimdi ne oldu?

 

‘AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDASINIZ’ 

Siyasi sorumluluk gereği iktidarın vatandaşa açıklama yapmak zorunda olduğunu söyleyen Babacan “2018 yılında partili cumhurbaşkanı olarak göreve başlayıp, en yakın akrabanızı ekonomi yönetiminin başına getirdiğiniz günden hazinenin borcu iki yılda neredeyse ikiye katlandı. Niçin ülkemizde her üç kişiden birisi işsiz ya da atıl?

Bir kez daha hatırlatıyoruz. Bakan olarak görevlendirdiğiniz akrabanızın ortadan kaybolmasıyla, milletimizin ödediği bu ağır bedelin sorumluluğu buharlaşmaz, ortadan kaybolmaz. Bu sistemde yetki sizdedir, sorumluluk da sizdedir. Siyasi sorumluluğunuz gereği olarak vatandaşlarımıza bir açıklama borcunuz var” ifadelerini kullandı.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com