Emniyet ve Jandarma peş peşe biber gazı alımı yapıyor: Kritik seçim öncesinde bunun anlamı ne

Seçime günler kala, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet ve Jandarma peş peşe biber gazı alımı yaptı. Soylu, Jandarmaya ‘seçim günü evinize gitmeyin, bekleyin’ talimatı vermişti. Tüm bunlar ne anlama geliyor?

KRONOS 21 Nisan 2023 GÜNDEM

14 Mayıs seçimlerine günler kala belli kurumlarda kritik kararlar alınıyor, tartışma yaratacak adımlar atılıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı, son iki aydır peş peşe biber gazı alımı ihaleleri düzenliyor.

BirGün‘den İsmail Arı’nın haberine göre; El tipinden sırta takılana, el bombası şeklindeki solüsyona kadar çeşit çeşit biber gazıyla Emniyet ve Jandarma’nın depoları dolduruluyor.

ÇEŞİT ÇEŞİT GAZ ALDILAR
Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Emniyet Genel Müdürlüğü’nün son iki ayda düzenlediği biber gazı ve sis bombası ihaleleri şu şekilde:

28 Şubat: 50 bin adet 100 mililitrelik biber gazı spreyi

30 Mart: 20 bin adet dumanla yayılan el tipi gaz bombası

30 Mart: 5 bin adet elle atılan sis bombası

3 Nisan: 5 bin adet 400 mililitrelik biber gazı spreyi

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaptığı alımlar da şöyle:

9 Mart: 100 adet sırta takılabilen biber gazı tüpü

14 Mart: 2 bin 400 kilogram biber gazı solüsyonu

Ayrıca savunma, güvenlik veya istihbarat alanlarıyla ilgili ya da gizlilik içinde yürütülmesi gereken ihaleler Kamu İhale Yasası’na tabi olmadığı için tüm bu ihalelerinin sonuç ilanları açıklanmıyor. Bu tür ihalelerin sadece ilanı yayımlanırken ihalelerin hangi şirkete ve kaç milyon TL’ye verildiği gizli tutuluyor.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın tüm personeline seçim günü birliklerinde hazır beklemeleri talimatı verdiği açıklaması gündem oldu.


 

JANDARMA’YA SEÇİM TALİMATI
CHP’li Bakan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Jandarma Genel Komutanlığı tarafından tüm Jandarma personeline Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerine yönelik olarak gönderilen yazı ile bugüne kadar hiç bir seçimde uygulanmamış şekilde; tüm personelin seçimlerde görevli olup olmamasına bakılmaksızın ve bölge ayrımı yapılmaksızın oy kullandıktan sonra evlerine gitmemeleri, birliklerine dönerek ikinci bir emre kadar hazır olarak beklemeleri, birliklerinden ayrılmamaları ayrıca sandık başında görevli personelin de seçimin bitimine müteakip yine birliklerine dönmeleri ve hazır kıta olarak beklemeleri emredilmiştir.”

Öte yandan CHP İzmir milletvekili Murat Bakan, Jandarma Genel Komutanlığı ve seçim güvenliği hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması talebiyle zor sorular yöneltti. Bakan, 2015’te tekrarlanan seçimde dahi bu kadar tedbir alınmadığını belirterek, “Sanki ülkede Sıkıyönetim Kanunu uygulanıyormuşçasına, bölgesel ayrım yapılmaksızın, emniyet/asayiş görevi olmayan personelin dahil birliklerinde ikinci bir emre kadar hazır kıta bekletilmesinin amacı nedir?” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com